Ekonomi

14 Bin Yerli, 983 Yabancı Şirket Kapandı

şirket

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılında 14 bin 277 yerli, 983 adet yabancılara ait şirket in kapandığını açıkladı.

Şirket
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Bakan Pekcan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in kapanan, devredilen ve birleşen yerli ve yabancı firma sayısıyla ilgili soru önergesini cevapladı.

Bakan Pekcan, soru önergesine şu cevabı verdi:

“Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) verilerine göre ülkemizde 2018 yılında yerli firma olarak; 85.552 adet şirket tescil, 14.277 adet şirket ise terkin edilmiştir. Birleşme işlemi ile başka bir şirkete devir olan şirket sayısı 1.857 adet, birleşme işlemi ile başka bir şirketi devir alan şirket sayısı ise 1.252 adettir.”

Ortaklarının tamamının yabancı uyruklulardan oluşan 17 bin 973 adet şirketin tescil edildiğini söyleyen Bakan Pekcan,

“ Ortaklarının tamamı yabancı uyruklulardan oluşan 983 adet firma terkin edilmiştir. Birleşme işlemi ile başka bir şirkete devir olan firma sayısı 4,  birleşme işlemi ile başka bir şirketi devir alan şirket sayısı ise 55 adet olduğu tespit edilmiştir” dedi.

 Krizin Etkisi Görülüyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 2018 yılında başlayan krizin firmalar üzerinde etkisinin açıkça görüldüğünü ve ülkemizin önemli şirketlerinin Konkordato başvurusu yaptığını hatırlattı.

Gürer,

“Binlerce işçinin işsiz kalıp, önemli şirketlerin kapanma ve el değiştirme süreci yaşadığı süreçte bile sadece pembe tablo çizmekle meşgul bir ekonomi anlayışı ile sorunlar çözüm bulmaz. Yapısal sorunlardan öte yaşanan krizin etkilerini aşacak desteklerin işletmelere verilmesi gerekir. Üretimi artırmak ve maliyetleri düşürmek için işletmelere katkı gerekir ancak elektrik ve akaryakıta yapılan zamlar dahi işletmeleri doğrudan etkilemektedir. Bir an önce israftan vazgeçip gereksiz harcamalardan kaçınarak sorunlarla mücadele gerekir. AKP iktidarı, sorunun büyük ve derinliğine rağmen gerekli ve ihtiyaç olan düzenlemelerde dahi yetersiz kalmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir