Güncel

“15 Yılda Kaçırılan 4 Bin 398 Adet Eser Geri Geldi”

eser

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2004-2019 yılları arasında yurt dışına kaçırılan 4 bin 398 tarihi eserin Türkiye’ye iadesinin sağlandığını belirtti.

“Kültür varlıklarının iadesine yönelik çalışmalar 1970 sözleşmesi ruhuna uygun olarak yürütülmektedir. Ancak, Unesco 1970 sözleşmesi kapsamında iade edilen eserlere ilişkin ayrı bir istatistik tutulmamaktadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Türkiye’den yurt dışına kaçırıldığı saptanan ve farklı müzelerde sergilenen tarihi eser sayısının kaç olduğunu sordu.

Topkapı Müzesi’nden çalınan Kur’an-ı Kerim

Gürer’in soru önergesine yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Yurt dışına çıkarıldığı tespit edilen kültür varlıklarımızın ülkemize iadesine yönelik olarak Bakanlığımız tarafından içişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlarla koordineli ve çok yönlü olarak yürütülen çalışmalar ve gönüllü iadeler neticesinde 2004-2019 yılları arasında 4398 adet kültür varlığının ülkemize iadesi sağlanmıştır.”dedi.

1974 yılında Efes Müzesi deposundan çalınan tunç vazo. Efes Arkeoloji Müzesinde koruma altına alınmıştır.

Bakan Ersoy, 1970 UNESCO sözleşmesinin, taraf ülkeler arasında bilgi alışverişinde bulunarak karşılıklı işbirliğinin güçlenmesine imkân sağlayacak bir platform oluşturduğunu ifade etti. Ersoy, “Kültür varlıklarının iadesine yönelik çalışmalar 1970 sözleşmesi ruhuna uygun olarak yürütülmektedir. Ancak, Unesco 1970 sözleşmesi kapsamında iade edilen eserlere ilişkin ayrı bir istatistik tutulmamaktadır.”dedi.

Bakan Ersoy, 1980 yılından itibaren iadesi sağlanan eserlere ilişkin detaylı bilgilere https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-44470/yurt-disindan-iadesi-saglanan-eserler.html adresinden ulaşılabildiğini kaydetti.

Bakan Ersoy, bakanlıklarının eserlerin kaçırıldığı Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın da aralarında bulunduğu farklı ülkeler nezdinde ülkemiz kökenli eserlerin iadesine yönelik girişimlerinin devam ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir