Güncel

ABD Savunma Bakanı: ‘Ya F-35 ya da S-400. İkisi birden olmaz!’

mark esper

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında, “Ya F-35 ya da S-400. İkisi birden olmaz. Birini garaja koyalım diğerini çıkarıp kullanalım gibi bir durum olamaz.” dedi.

Pentagon’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bir gazetecinin ‘Türkiye’nin S-400’leri kullanmadığı takdirde Türkiye’nin F-35 programına yeniden alınmasının mümkün olup olmayacağı’ sorusuna şöyle cevap verdi: “Bugüne kadar bu konudaki açıklamalarımda da, Türk tarafıyla yaptığımız özel görüşmelerde de çok açık oldum. Ya F-35 ya da S-400. İkisi birden olmaz. Birini garaja koyalım diğerini çıkarıp kullanalım gibi bir durum olamaz. Bunun değerlendirilmesi için Türkiye’nin S-400’lerden kurtulması gerekiyor. Sistemi teslim almaları üzücü. NATO çerçevesinde hareket etmelerini bekleriz; ancak Türkiye farklı bir yönde ilerliyor gibi görünüyor.” diye cevap verdi.

“Türkiye, NATO İttifakında Önemli Ortaktır”

Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, bir başka gazetecinin, şu anda Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin nasıl olduğuna dair sorduğu soruyu ise şöyle cevapladı: “Bugün müttefikiz ve Türkiye NATO ittifakında önemli bir ortaktır. İkili ilişkilerimiz oldukça önemlidir. Dolayısıyla görüşmelerimde yaptığımız şey geleceğe odaklanarak ilişkileri ileri götürmeye çalışmaktır. Bana göre Türk ulusal menfaatlerine ve ABD ulusal menfaatlerine bakarsanız Türkiye ile ABD’nin menfaatlerinin, Türkiye’nin bugün ilişki kurduğu aracılardan daha fazla örtüştüğünü görürsünüz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir