Dünya

ABD Suriye Operasyonuna Destek Vermeyecek

ABD

Ankara‘nın Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusundaki bölgeye yönelik operasyon sinyali vermesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump telefonla görüştü. Beyaz Saray ABD’nin bölgeden çekileceğini ve tutuklu IŞİD militanlarının sorumluluğunun Türkiye’de olacağını açıkladı.

Görüşme sonrası Beyaz Saray‘dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde uzun süredir planladığı operasyon için yakın zamanda harekete gececeği ancak ABD’nin operasyona dahil olmayacağı ve desteklemeyeceği belirtildi.

“IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin artık bölgede olmayacağı” ifadesi kullanılan açıklamada ayrıca son iki yıl içerisinde bölgede yakalanan tüm IŞİD militanlarının sorumluluğunun Türkiye’de olacağı belirtildi. Kürt YPG güçlerinin elinde aralarında kadın ve çocukların da olduğu on binlerce IŞİD üyesi bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığının konuya yönelik açıklamasında ise Erdoğan‘ın “PKK-YPG kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönüş koşullarının sağlanması için güvenli bölgenin şart olduğunu” dile getirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Danışmanlığı’nın internet sitesinde yapılmış olan açıklamaya göre, iki lider, ABD Başkanı Trump’ın daveti üzerine önümüdeki ay Washington’da bir araya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir