Güncel

ABD: Türkiye’ye Uygulanacak Yaptırımlar Hala Değerlendiriliyor

ABD

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Cooper, S-400 alımından dolayı Türkiye’ye uygulanacak yaptırım konusunun hâlâ değerlendirildiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye’ye uygulanacak her türlü yaptırım konusunu hâlâ değerlendirdiklerini söyledi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in birkaç gün önce Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar konusunu düşündükleri söylemesinin ardından Cooper’ın gazetecilere yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşmasına karşılık vermek bağlamında tüm eylem seçeneklerinin değerlendirildiğinden söz eden Cooper, “Bunların hepsi belli şartlara bağlı ve bir takvimi yok. ABD’deki yasamanın yaptırımlarla ilgili oluşturduğu bir çizelge yok” diye ekledi.

Türkiye için “Yaptırım dayatılması konusunda henüz düzlüğe çıkmadılar. Bu mesele, hâlâ oyuna dahil” ifadesini kullanan Siyasi-Askeri İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı, şu vurguyu yaptı:

“ABD’nin kendisine yakın düzeydeki bir hasmından askeri donanım alıp almamak gerektiğini Washington’ın diğer ortaklarına göstermek bakımından Türkiye ilginç bir vaka.”

Cooper, S-400 münakaşasına rağmen Ankara ile askeri işbirliğinin güçlü devam ettiğini kaydetti.

Erdoğan: Yaptırım Tehditleri Gerçeği Yansıtmıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Reuters’e verdiği röportajda ABD yaptırımlarına değinerek, “Trump S-400 konusunda yapılanları anlayışla karşılarken, yaptırım tehditlerinin gerçeği yansıttığını düşünmek mümkün değil.” demişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir