Dünya

ABD’de İki Partiden Türkiye’ye ‘Sert’ Yaptırım Tasarısı

Senatör

Cumhuriyetçi Senatör, Türkiye’ye uygulanması için Senato’ya sunacağı yaptırım yasa tasarısını Twitter‘dan paylaştı. Lindsey Graham, Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile tasarının beraber sunulması için anlaşmaya vardığını söyledi.

ABD’de iki parti Senato’ya Türkiye’ye uygulanması için ‘sert’ bir yaptırım tasarısı hazırladı. Tasarı, Cumhurbaşkanı ve bakanları, enerji sektörü ile askeri işlemleri kapsıyor.

Cumhuriyetçi Senatör, Türkiye’ye uygulanması için Senato’ya sunacağı yaptırım yasa tasarısını Twitter’dan paylaştı. Graham, Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile tasarının beraber sunulması için anlaşmaya vardığını söyledi.

 


Graham, “Hükümet Türkiye’ye karşı harekete geçmeyi kabul etmese de, ben iki partiden de fazlasıyla destek bekliyorum” dedi. Tasarı Kongre’de oylanacak.

Hazırlanan yasa tasarısına göre şu liderlere yaptırımlar uygulanacak:

 • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay
 • Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
 • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak
 • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
 • Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

Türk Ordusuna Silah Desteği Verenlere Yaptırım

Yaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:

 • Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı
 • Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler
 • Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları

Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

Türkiye’ye Enerji Ve Teknoloji De Verilemez

Türkiye’nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.

S-400 Meselesinde de Yaptırım

Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSK’ya mermi satması veya paylaşması da engellenecek. ABD ordusu ayrıca Türkiye’ye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.

Yasa tasarısında bir kez daha Türkiye’ye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.

İnsani Yardım Yaptırım Dışı Tutulacak

 1. maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.

Yasa tasarı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğan’ın mal varlığı hakkında da bir rapor istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir