Güncel

ABD’nin Ankara Büyükelçisi: Hükümetim, Türkiye ile İlişkiyi Güçlendirmekte Kararlıdır

büyükelçi

ABD’nin yeni büyükelçisi David Satterfield, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sundu.  Büyükelçi Satterfield, hükümetlerinin Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye kararlı olduğunu belirtti.

Ekim 2017’de John Bass’ın görevden ayrılmasının ardından, 16 Şubat’ta ABD Başkanı Donald Trump, David Satterfield’i Türkiye Büyükelçiliği için önermiş, 28 Haziran’da ABD senatosu David Satterfield’ı Türkiye’ye atanacak büyükelçi olarak onaylamıştı. 10 Temmuz’da ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atanan Satterfield, Ankara’ya gelerek, burada birtakım temaslarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan yardımcısı Sedat Önal’la görüşen Satterfield, burada güven mektubunun bir kopyasını sunmuştu. Ancak resmen göreve başlaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunması gerekiyordu.

Güven mektubu sonrasında büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından Büyükelçi, “Amerika Birleşik Devletleri’ni Türkiye’de temsil etmekten onur duyuyorum. Hükümetim, NATO müttefikimiz ve ortağımız Türkiye ile aramızdaki önemli ilişkiyi güçlendirmekte kararlıdır.”ifadesi paylaşıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir