Ekonomi

ABD’nin Önde Gelen Teknoloji Şirketleri İkinci Çeyrek Bilançolarını Açıkladı

Teknoloji Şirketleri

ABD’de bilanço döneminin başlamasıyla önde gelen teknoloji şirketleri Amazon, Alphabet, Intel ve Facebook bilançolarını açıkladı.

Amazon’un ikinci çeyrek net geliri analist tahminlerinin üzerine çıkarken, Intel’in satış geliri yıllık bazda yüzde 2.9 azaldı, Alphabet’in ikinci çeyrek satış geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak analist beklentilerinin tamamını aştı.

Dün bilanço açıklayan Facebook Inc.’in ikinci çeyrek geliri ise yıllık yüzde 28 artışla analist tahminlerinin tamamını geride bıraktı.

Intel

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel Corporation yıllık gelir tahminini 69 milyar dolardan 69.5 milyar dolara yükseltti.

Intel’in ikinci çeyrekte hisse senedi başına düşen düzeltilmiş karı 89 cent olan beklentiyi aşarak 1.06 dolar oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde 1.04 seviyesinde gerçekleşmişti.

Şirketin aynı dönemdeki satış geliri yıllık bazda yüzde 2.9 azalarak 16.5 milyar dolar oldu. Beklenti 15.67 milyar dolardı.

Dünyanın en büyük ikinci yarı iletken üreticisinin ikinci çeyrek düzeltilmiş brüt kar marjı bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 63’lük seviyeden yüzde 61.6’ya çekildi. Beklenti yüzde 59.6 olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

Amazon

ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon.com, Inc.,  ortalama analist tahmininin yüzde 1.5 üzerinde gerçekleşen ikinci çeyrek net gelirini açıkladı.

Şirketin ikinci çeyrek net geliri yıllık bazda yüzde 20 artışla 63.40 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek 62.46 milyar dolar olan beklentilerin üzerine çıktı.

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon.com net satış beklentisini 67.22 milyar dolarlık analist beklentisine karşılık üçüncü çeyrek için 66 milyar dolardan 70 milyar dolara yükseltti.

Firmanın  üçüncü çeyrekte faaliyet karı tahmini 2.1 milyar dolardan 3.1 milyar dolara yükseltildi. Beklenti 4.34 milyar dolar olması yönündeydi.

İkinci çeyrekte faaliyet karı ise 3.71 dolarlık beklentilere karşılık 3.08 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde kar 3.4 milyar dolar olmuştu.

Geçen senenin aynı döneminde hisse senedi başına düşen kar 5.07 dolar olurken bu sene ikinci çeyrekte 5.22 dolar oldu. Beklenti 5.56 dolar olması yönündeydi.

Alphabet

Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in ikinci çeyrek satış geliri (Ex-TAC) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 31.71 milyar dolar ile analist beklentilerinin tamamını aştı. Medyan beklentisi 30.84 milyar dolar idi.

Teknoloji şirketinin yılın ikinci üç aylık dönemindeki hisse senedi başına düşen karı (EPS) 14.21 dolar seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki yılın ikinci çeyreğinde 4.54 dolar idi.

Şirketin faaliyet marjı söz konusu dönemde yüzde 24 ile yüzde 22.62’lık beklentiyi geride bıraktı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 18 idi. İkinci çeyrek faaliyet karı 9.18 milyar dolar ile önceki çeyreğe göre yüzde 39 arttı.

Alphabet’in Haziran’da biten üç aylık dönemdeki sermaye harcamaları 6.13 milyar dolar ile 6.78 milyar dolarlık beklentiden düşük geldi.

Google’ın ikinci çeyrek reklam geliri 32.60 milyar dolar ile yıllık yüzde 16 arttı. Beklenti 32.58 milyar dolar idi.

Facebook

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook Inc.’in ikinci çeyrek geliri yıllık yüzde 28 artışla 16.89 milyar dolar ile analist tahminlerinin tamamını geride bıraktı.

Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.1 artışla 2.41 milyar ile oldu. Beklenti 2.42 milyar idi.

Günlük aktif kullanıcı sayısı yıllık yüzde 8.2 artarak 1.59 milyar oldu. Beklenti 1.57 milyar idi.

Sosyal medya devi söz konusu dönemde 91 cent hisse başına kar elde etti. Bir önceki yılın aynı döneminde 1.74 dolar seviyesindeydi.

Kaynak: bloomberght

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir