Eğitim

Adana’dan İstanbul’a Geldi, 1 Saatte Okumaya Başladı!

disleksi

Adana’da öğrenim gören ilkokul ikinci sınıf öğrencisi Doğukan Balkır, disleksi nedeniyle okuma güçlüğü yaşıyordu. Ailesiyle birlikte İstanbul’a gelen Doğukan, burada uygulanan metotla okuma güçlüğünü 1 saatte aşmayı başardı.

Disleksi, kişilere okuma güçlüğü yaşatan ve akıcı okumalarını engelleyen bir problem olarak biliniyor. Birçok ailenin de kabusu olan bu durum, artık oldukça kısa sürelerde aşılabiliyor.

Adana’da yaşayan Balkır ailesinin ilkokul 2. sınıfta öğrenim gören çocukları Doğukan, disleksi nedeniyle okuma güçlüğü yaşıyordu. Bu durumun düzelebilmesi için Adana’da birçok uzmanla görüşen ve bir sonuç alamayan Balkır ailesi, İstanbul’a gelerek Uzman Psikolog ve Öğrenme Terapisti İnci Özkoray’a başvurdu. Burada özel bir destek alan Doğukan, okuma güçlüğünü 1 saat gibi kısa sürede aşmayı başardı.disleksi

SOS Okuma Otobüsü Programı Uygulandı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uzm. Psk. ve Öğrenme Terapisti Özkoray, “Doğukan oldukça zeki bir öğrenci. Kendisiyle, Avusturya merkezli SOS Okuma Otobüsü adı verilen metot üzerinden bir çalışma yaptık. Uyguladığımız yönteme hızlıca uyum sağladı, disleksiyle başa çıkarak okuma problemini ortadan kaldırdı.” diye konuştu.

Orta ve Üstün Zekalı Öğrencilerde Görülüyor!

disleksiBu programın okuma güçlüğü çeken öğrencilerin faydalanabilmesi için tüm okullarda uygulanması gerektiğine değinen Özkoray, “Bu tür problemle karşılaşan aileler, çocuklarında zeka geriliği gibi durumlar olduğu düşüncesine kapılabiliyorlar. Aslında tam tersi disleksi genellikle orta ve üstün zekalı öğrencilerde görülüyor. Okuma güçlüğü yaşamalarının temel sebebi de bu durumdan kaynaklanan algılama farklılığı.” sözlerini kullandı.

Doğukan’ın okuma güçlüğünü giderdikten sonra özgüveninde gözle görülür bir artış olduğunu ifade eden Özkoray, bu durumun hem okuldaki başarısına hem de psikolojisine olumlu yansıyacağını aktardı.

Uygulanan metot sonrası çok mutlu olduklarını dile getiren Balkır ailesi ise çocuklarının gelecek yaşamında daha başarılı olacağına inandıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir