Sağlık

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu : Aile Hekiminin Görev Tanımı Dışındaki İşler Nedeniyle Şartları Ağırlaşıyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerinin asli görevinin birey ve toplum sağlığına hizmet vermek olduğuna ancak görev tanımları dışındaki konular nedeniyle çalışma şartlarının ağırlaştığına dikkat çekti.

Özellikle de kira süresi dolan veya mülk sahibi değişen Aile Sağlığı Merkezleri, aile hekimlerinin mülk sahipleri ile ucu kimi zaman tehdide dayanan sorunlar yaşamalarına sebep oluyor.

AHEF: “Aile Hekimleri Aile Sağlık Merkezi’ni buluyor. Uygun hale getirebilmek için içerisine ciddi miktarda harcama yapıyor. Ancak mülk sahibi değişince veya beklenmedik bir anda boşaltın talebi gelince çok sayıda hasta mağdur oluyor.

AHEF, Aile Sağlığı Merkezleri’nin hastalarına en iyi şekilde hizmet verebilmesi için aile hekimlerine huzurlu, sorunsuz ve yalnızca mesleklerine odaklanabilecekleri bir ortam sunulması gerektiğine belirtti. Bunun için de aile hekimlerinin meslekleri dışındaki işleyişle meşgul edilmemeleri üzerinde duran AHEF;  son dönemde kira sözleşmesi biten veya bitmek üzere olan Aile Sağlık Merkezleri (ASM) için yeni yer aranması sürecinde, aile hekimlerinin zaman ve emek sarfiyatı yaşadığına dikkat çekti.

Federasyon, Aile Hekimleri mesleklerini icra edebilmek için öncelikle yer bulma sorununun giderilmesini, bunun için de başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere İl Sağlık Müdürlükleri ile Belediyelerin ellerini taşın altına koymaları gerektiğini vurguladı.

Antalya’da bulunan Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Dr. Alper Bağcı içerisinde hizmet verdikleri bina için mülk sahibi tarafından büyük bir kira artışı talep edildiğini ve bu artış kabul edilmediği takdirde binayı boşaltmalarının istendiğini anlatıyor.

“3 yıl önce kiraladığım ve içerisine de 80 bin TL masraf yaptığım Aile Sağlık Merkezi binasının mülk sahibi %100 kira artışı talep ediyor. Bu kirayı ödeyemememiz halinde de binayı boşaltmamızı istiyor. Öncelikle bu kira bedelini karşılayabilmemiz mevcut ödenekler göz önünde bulundurulduğunda mümkün değil. Binayı boşaltmak istesek çevrede Aile Sağlık Merkezi olarak kullanabileceğimiz başka yapı yok. İşyeri ve apartman girişlerindeki ASM’lerden de sakinler gürültü, hareketlilik ve benzeri sebepler nedeniyle kısa bir süre sonra şikayetçi olmaya başlıyor. Peki yer bulamazsak bu ASM’ye bağlı bunca hasta ne olacak? Bu şu anda sadece bizim sorunumuz gibi görünse de ülkemiz genelinde ciddi bir sıkıntı var bu alanda…” 

Aile Hekimi Dr. Alper Bağcı bazı hayırseverlerin veya camilerin Aile Sağlık Merkezleri’ne yer gösterdiklerine, bazı belediyelerin ise özel olarak müstakil konumda 2-3 katlı yapılar inşa ederek kira almaksızın Aile Sağlık Merkezi olarak kullanıma açtıklarına değiniyor.

“Aile Hekiminin görevi Aile Sağlık Merkezi açmak veya kira sözleşmesi bittiği için taşımak üzere yer aramak olmamalı. Mülk sahipleri ile karşı karşıya geliyoruz, ciddi gerilimler yaşıyoruz ve hatta kimi zaman tehdit ediliyoruz. Hastalarımızın da huzuru ve hizmet alma hakkı engelleniyor. Bu nedenle devletimizin bizi mülk sahipleri ile bu şekilde karşı karşıya getirmemesini bekliyoruz. Sonuçta bizler sözleşme ile kamu hizmeti veriyoruz. Ve odaklanmamız gereken nokta da muayenelerimiz ve hastalarımızın ASM’lerden en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığını takip etmek. Özellikle de Sağlık Bakanlığımız tarafından bu konuya bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüklerimizden, Belediyelerimizden destek bekliyoruz.” 

Türkiye genelinde kira sözleşme süresi dolan, taşınması gerektiği halde aynı bölge veya mahalle içerisinde Aile Sağlık Merkezi olmaya uygun yeni bir yapı bulamayan çok sayıda ASM bulunuyor. Buralara kayıtlı vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve aile hekimlerinin de daha huzurlu bir ortamda hastalarına hizmet verebilmeleri için ASM’lere yer gösterilmesi veya tahsis edilmesinin sistemli şekilde hayata geçirilmesi öncelik taşıyor.


Editör Notu : 12 Milyon Hastanın Verileri Çalındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir