Kültür & Sanat

Akbank Caz Festivali “Şehrin Caz Hali” ile Buluşturuyor

Akbank Caz Festivali

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 17-27 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle 29. kez buluşturacak. Her yıl caz dünyasının saygın isimlerini müzikseverler ile buluşturan Akbank Caz Festivali, 29. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

50. Yılını Kutlayan ECM Records’a Özel Bir Yer Veriliyor

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en prestijli caz festivallerinden biri konumunda olan Akbank Caz Festivali, bu sonbaharda caz dünyasının saygın plak şirketlerinden ECM Records’a özel bir yer ayırıyor. 2019 yılında 50. yılını kutlayan ve 1969 yılından günümüze 1600’ün üzerinde albümü müzikseverlerin beğenisine sunan ECM festival kapsamında farklı kuşaklardan müzisyenlerin yer aldığı bir seçki ile İstanbullu cazseverler ile buluşacak.

Akbank Caz Festivali
Jakob Bro

29. Akbank Caz Festivali’nin biletleri satışa çıkacak ECM Records sanatçıları arasında; Mats Eilertsen Trio, Jakob Bro Trio feat Joey Baron & Thomas Morgan ve Louis Sclavis Quartet yer alıyor. Festival programının diğer sürpriz ECM sanatçıları ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Festivalin konser biletleri 18 Haziran Salı günü ( bugün ) Biletix’te satışa çıkıyor.

Mats Eilertsen Trio – 19 Ekim Cumartesi – Akbank Sanat

Akbank Caz Festivali
Mats Eilertsen Trio

29. Akbank Caz Festivali’nde ECM Records’ın 50. yılı onuruna programa alınan konserlerin ilki, 19 Ekim Cumartesi günü Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek. Kuzey Avrupa cazının önde gelen topluluklarından biri olan Mats Eilertsen Trio, festivale büyük ilgi gören son albümleri “And Then Comes The Night” ile konuk olacak.

Louis Sclavis ve grubu Louis Sclavis Quartet – 24 Ekim Perşembe – Babylon

Akbank Caz Festivali
Louis Sclavis Quartet

29. Akbank Caz Festivali kapsamında ayrıca; cazın efsanevi sanatçılarından, klarnetçi, saksafoncu, besteci ve emprovizatör Louis Sclavis, 24 Ekim Perşembe günü Fransız Kültür Merkezi iş birliğiyle Babylon’da izlenebilecek. ECM plak şirketinin bir diğer etkileyici grubu Louis Sclavis Quartet ile Akbank Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Sanatçı festivalde birlikte sahne alacağı grubuyla, son albüm projeleri “Characters on a Wall”dan bir seçki seslendirecek.

Jakob Bro ve grubu Jakob Bro Trio – 22 Ekim Salı – Zorlu PSM Drama Sahnesi

Akbank Caz Festivali
Jakob Bro Trio ile Joey Baron

Bilet satışları başlayan üçüncü konser ise bugüne dek pek çok prestijli ödüle layık görülen, ECM’in önde gelen sanatçılarından Danimarkalı müzisyen Jakob Bro ve grubu Jakob Bro Trio.

Akbank Caz Festivali
Thomas Morgan

Gitarist Jakob Bro, kontrbasçı Thomas Morgan ve davulcu Joey Baron’nun oluşturduğu grup New York Times’ın “büyüleyici” olarak nitelendirdiği albümleri “Streams”in başarısının ardından, dünya cazının önemli sahnelerinden New York’taki Jazz Standard’da canlı kaydettikleri son albümleri “Bay Of Rainbows”u geçtiğimiz yıl yayımladı. Üçlü, bu sonbahar Akbank Caz Festivali sahnesinde olacak. Jakob Bro Trio’nun eşsiz ruhunu yansıtacak bu ilham verici performans 22 Ekim Salı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde cazseverlerle buluşacak.


Editör Notu : Zülfü Livaneli Uzun Bir Aradan Sonra Hayranlarının Karşısına Çıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir