Ekonomi

Alphabet Nakit Zengini Oldu

zengini

Google’ın ana şirketi Alphabet, teknoloji devi Apple’ı geçerek dünyanın en nakit zengini şirketi unvanını aldı. Alphabet, bu yılın ikinci çeyreğinde 117 milyar dolar nakit paraya sahipken Apple’da bu değer 102 milyar dolara düşüyor.

Apple, geçtiğimiz yıllarda likiditesini düşürerek liderlik konusunda ciddi adımlar atmıştı. 2017 yılından bu yana rezervlerini 163 milyar dolarlık zirvesinden 102 milyar dolara düşüren Apple, ABD vergi reformlarını da avantajına kullanarak denizaşırı rezervlerini geri ödedi.

Alphabet’in likit rezervi, 2017’nin sonundan beri neredeyse 20 milyar dolar arttı. Apple’ın ise 163 milyar dolarla zirvedeyken o zamandan beri azalış gösteriyor. Financial Times‘ın raporu, Alphabet’in 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrek satışlarında 38,94 milyar dolar kazanarak analistlerin tahminlerini aştıktan bir hafta sonra yayımlandı.

Tabi ki ‘nakit para’ konusunda bu iki ismi konuşuyor olsak da kavramları karıştırmamakta da fayda var. Dünyanın en değerli şirketinin hâlâ Microsoft olduğunu ancak Apple’ın geçtiğimiz yıl bir trilyon doların üstüne çıkarak kısa bir süre için bu unvana sahip olduğunu belirtmekte de fayda var.

Nakit kralı unvanına sahip olmak Alphabet açısından küçük bir başarı olsa da bu durum hissedarların hoşuna gidecek bir konu olmayabilir. ‘Yastık altı’ olarak da bildiğimiz, herhangi bir yatırım haline getirilmemiş paranın hiçbir getirisi olmayacağı için hissedarlar Alphabet’i daha fazla yatırım yapması konusunda sıkıştırabilir.

Alphabet’in mali başarısı, şirket için tartışmalı bir döneme denk geldi. Çünkü şirket şu anda tekelcilik karşıtı incelemeyle ve çalışanların protestolarıyla uğraşıyor. Ayrıca bütün mali başarısına rağmen hala ‘dünyanın en değerli şirketi’ unvanını kazanabilmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir