HayvanlarAlemi

Altı Fil, Birbirlerini Kurtarmaya Çalışırken Öldü

fil

Tayland’daki Khao Yai Ulusal Parkı’nda, bir bebek filin ‘Cehennem Şelalesi’ (Haew Narok) adlı şelaleye kayarak düşmesi sonrası bir trajedi yaşandı. Sürüdeki diğer filler yavruyu kurtarma girişimi, yavru dahil altı fil in ölümüyle son buldu.

Yetkililer durumu, bir grup filin şelalenin yakınındaki bir yolu kapattığı haberinin gelmesiyle fark etti. Araştırma sonucunda, şelale yatağında üç yaşındaki bir yavru filin cansız bedeni bulundu. Yakın bir noktada da beş diğer filin öldüğü anlaşıldı.

İki Fil Yamaçta Kurtarıldı

Taylandlı yetkililer, aynı bölgeye bakan bir yamaçta iki filin bulunduğunu açıkladı. Yamaçtan kaymamaya çalışan bu filler kurtarıldı. Ulusal Park yöneticisi Khanchit Srinoppawan, kurtarılan iki filin izleme altına alınacağını açıkladı. Koruma ve besin bulmak konusunda sürülerine güvenen fillerin hayatta kalmakta zorlanabileceği belirtildi.

‘Ailelerinin Yarısını Kaybetmiş Gibiler’

Fillerin yas tuttuğu bilinirken, bir doğal hayatı koruma vakfının başkanı olan Edwin Wiek de iki filin duygusal açıdan zorlanabileceğini söyledi. BBC’ye konuşan Wiek, kurtarılan iki filin yaşadıkları için “Ailenizin yarısını kaybetmek gibi. Yapabileceğiniz hiçbir şey yok, ne yazık ki tabiat böyle” dedi.

Cehennem Şelalesi geçmişte de benzer bir olayla gündeme gelmişti. Aynı şelaleye düşen sekiz fil Tayland’da ulusal bir meseleye dönüşmüştü.

Tayland, artık sadece 7 bin Asya filine ev sahipliği yapıyor. Bu hayvanların yarısından fazlası esir hayatı yaşıyor.

Kaynak: Gazeteduvar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir