Dünya

Amerikan Basını: Trump’ı şikayet eden bir CIA görevlisiydi

Ukranya

Amerikan basını, yaptığı şikayetle ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil süreci başlamasına neden olanın bir CIA görevlisi olduğunu bildirdi.

New York Times, adı açıklanmayan görevlinin, bir dönem Beyaz Saray’da çalıştığını yazdı.

Şikayeti yapan istihbarat görevlisi, Beyaz Saray yetkililerinin Trump ve Ukrayna lideri Volodymyr Zelensky arasındaki telefon görüşmesinin detaylarını örtbas etmeye çalıştığını söylüyor.

Trump, görüşmede Zelensky’ye, gelecek yılki başkanlık yarışında önde gelen Demokrat Partili rakibi olan Joe Bide hakkında soruşturma başlatılması için baskı yapıyor.

Dün kamuoyuna açıklanan şikayette, görüşme dökümünün alışıldık bilgisayar sisteminde saklanmadığı, gizli bilgilerin saklanmasında kullanılan ayrı bir sisteme konulduğu söyleniyor.

Demokrat Partililer, Trump’ı Demokrat Parti’nin gelecek yılki başkan adayı olmaya çalışan Biden’ı karalamak için yabancılardan yardım almakla ve Ukrayna’ya askeri yardımı da pazarlık kozu olarak kullanmakla suçluyor.

Trump ise, iddiaları reddediyor ve azil sürecini “aldatmaca” ve “bir diğer cadı avı” diye tanımlıyor.

Trump, Zelensky’yle görüşmeden günler önce Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık askeri yardımı engellediğini kabul etti, ancak bunu Zelensky’yi Biden’ın soruşturulması için zorlamak için kullandığı suçlamasını reddetti?

Dilekçede yer alan üç temel iddia

Kimliği hâlâ gizli tutulan istihbarat yetkilisinin yazdığı ve 25 Eylül’de Kongre üyelerinin erişime açılan dilekçede üç temel iddia var.

1-Trump, Ukrayna Cumhurbaşkanı’na Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’ı soruşturması için baskı uyguladı

2-Trump, Zelenskiy’den Demokratların bilgisayar sunucularına erişim istedi

3-Trump, özel avukatı Rudy Giuliani ve Adalet Bakanı William Barr’ı bu işlerin takipçisi olması için görevlendirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir