Gündem

Ankara’da İthal Ağaç Dönemi Sona Erdi

ithal

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ithal ağaç ve bitki alımına son verilmesi kararı aldı. Geçmiş dönemde 26 bin liraya alınmış ağaçların bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ilk kez konunun taraflarını bir araya getirerek, “Ankara İklim Koşullarına Uygun Bitki Tespiti” için bir toplantı düzenledi.

Öncelikle Başkent’te ithal ağaç ve bitki alımına son verilmesinin kararlaştırıldığı toplantıya; Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu, STK’lar, yerli üreticiler, çiftçiler, üniversiteler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinden oluşan toplam 32 kuruluş temsilcisi katıldı.

İklim Koşullarına Uygun Ekonomik Bitki ve Ağaçlar Dikilecek

“Ankara İklim Koşullarına Uygun Bitki Tespiti” amacıyla gerçekleştirilen toplantıda; Başkent’in hem yeşil alan miktarını artırmak hem de çehresini güzelleştirmek için dikilecek bitki ve ağaçların iklim şartlarına uygun, dayanıklı, su isteği az olan yerli bitkilerden seçilmesi gerektiği önemle vurgulandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, ortak amacın Başkent’in en ekonomik ve en doğru bitkilerle donatılması olduğunu dikkat çekerek, “Konun taraflarıyla birlikte Ankara’nın ekolojisine uygun, dayanıklı, açma süresi uzun ve iklim koşullarına uyum sağlayabilen az su tüketen, çevre hastalıklarına dayanan, bakımı ve beslenmesi ekonomik olan, üretimi ulaşılabilirliği kolay olan bitkileri tespit edeceğiz. Açık şeffaf, katılımcı ve doğru şekilde bunları tespit etmek için de ilk olacak bu çalışmayı yapıyoruz” dedi.

 “Öz Kaynağımız Yerli Tohum”

ithal
Ankara cadde ve sokaklarına yerli ağaç dikilecek.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden ise yerli tohum ve bitkinin önemini vurgulayarak, “Ülkemizin öz kaynağı için yerli tohum üretiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında bir ağacın formunu beğenip Ankara’da olur mu, olmaz mı demeden fiyatı da önemli değil demek doğru bir yaklaşım değil. Yeter ki dikkat çeksin diye ülkemizde yetişen bir ağaç türünü, sırf formlu diye Almanya’dan getirmenin bir anlamı yok” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Halim Perçin de bitki türlerinin tespitine yönelik başlatılan yeni anlayıştan memnuniyet duyduğunu dile getirerek, Türkiye’nin sorunu olan ithal bitki konusuna bir an önce çözüm bulması, bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin yerli üreticiyi destekleyerek bu ayıptan kurtulması gerektiğine dikkat çekti.

“Ekolojiye Uygun Ağaçlar Dikeceğiz”

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, paydaşlarla yaptıkları toplantının çok verimli geçtiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatlarıyla ortak akıl ve Ankara’yı sen yönet kavramları çerçevesinde ilk defa Ankara ekolojisine uygun kullanacağımız bitki türlerinin tespiti ile ilgili bilimsel ve çok katılımlı bir toplantı yaptık. Toplantıda her bir katılımcının bize katkı vermek istediği gördük. Bundan sonra parklara, refüjlere ve bulvarlara dikilen ağaçların diktik kurudu, olmadı veya ithal ettik olmadı gibi yakınmaları duymayacağız.”

 “Yerli Üretimle İstihdama Ve Ekonomiye Katkı Sağlayacağız”

Güldaş, Başkent’tin ekolojisine uygun, uzun ömürlü, hastalıklara dayanıklı, su tüketimi az, iklim koşullarına göre görselliğini uzun süre koruyan bitkilerin, tedariki ve uygulaması yönünde görüş birliğine vardıklarını da açıkladı:

“Toplantıda bir kez daha gördük ki, asla ithal ağaç ihtiyacında değiliz. Bu ağaçların maliyetleri çok yüksek. Örneğin bir bulvardaki ithal ağaçlar yerine,  aynı boyda yerli ağaçları dikmemiz halinde ithal ağaçlarla dikilen alanın 5-6 katı daha fazla alanı ağaçlandırmış olacağız. Bunu da yapacak güçteyiz. Önümüzdeki sezonda yapacağımız uygulamalarla zaten ortaya koyacağız. Ankara’da üretilebilen bitkileri kendi çiftçilerimiz üretecek, kendi kooperatiflerimiz üretecek. Bizim ithal için harcadığımız paralar da Ankara’mızda kalmış olacak. Böylece hem istihdama hem de Ankara’nın ekonomisine katkı sağlayacağız. İnşallah bu çalışmalarımız sonuçlarını kısa sürede alacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir