Kültür & Sanat

Anne Frank’ın Evine Unutulmaz Bir Yolculuk

Anne Frank'ın Evi
Saklanarak yaşamak, hayatınızdan endişe etmek, birilerinin sizi alıp götüreceğinden korkmak… Neredeyse hayal bile edilemeyek kadar zor bir hayat… Ancak bu, II. Dünya Savaşı sırasında Anne Frank’ın Nazilerden sakladığı, Amsterdam’daki  Anne Frank Evi ‘ni ziyaret ettiğinizde hissedebileceğiniz bir duygu.
Facebook’un tek başına kullanılabilen Oculus Quest sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde Holokost‘un simgelerinden Anne Frank‘in evi ni ziyaret edebilirsiniz.
Anne Frank'ın Evi
Anne Frank’ın Odası
Bundan bir sene önce Oculus ve Force Field şirketleri Anne Frank temalı bir sanal gerçeklik deneyimi hazırladı. Bu deneyim, Frank’in 89. doğum günü için Oculus Rift, Go ve Gear VR üzerinden sunuldu. Ayrıca Frank’in 90. yaşının hemen ardından bu özel uygulama Oculus Quest’te yerini aldı.

Artık Anne Frank’in evini Facebook’un tek başına çalışan sanal gerçeklik gözlüğüyle ziyaret etmek mümkün. Anne Frank Evi müzesi iş birliğiyle hazırlanan bu deneyim, kullanıcıların Nazi istilasından kaçıp 1942’den 1944’e kadar Amsterdam’da saklanan kurbanların evini keşfetmelerini sağlıyor. Kullanımı ise ücretsiz.

 

Anne Frank'ın Evi

Bu sanal gerçeklik ziyaretinde, Anne Frank ve diğer yedi Yahudi’nin saklandığı bütün gizli odaları gezebiliyorsunuz. Altı serbestlik derecesi (6DOF) sunan Quest sayesinde evde gezinip etrafınızda gördüğünüz şeylerle etkileşime girebiliyorsunuz. Binanın her bir odasının görselinin detaylıca hazırlanması eşsiz bir deneyim sunuyor. Etrafa saçılan notlar, resimler ve diğer eşyalar orada yaşamanın nasıl bir tecrübe olduğunu hissettiriyor.

Uygulamanın unutulmaz bir müziği var ve hikaye Anne’nin sesinden konuşan bir oyuncu tarafından anlatılıyor. Frankfurt’ta büyümesi, 1933’te Hitlerin iktidara gelmesiyle kaçmak zorunda kalmaları.  1940’ta Naziler Hollanda’yı ele geçiriyor ve saklanma dönemi başlıyor. Bir evin, bir kitaplığın arkasına gizlenmiş üç katlı gizli bölmelerinde… 4 Ağustos 1944 sabahına kadar 8 kişinin kaldığı odalar savaş sırasındaki halleriyle dekore edilmiş.

Anne Frank'ın Evi
Anne Frank’ın Evi Günlüğü

Sanal gerçeklik sadece oyun oynamayı sağlamıyor

Bu deneyim, sanal gerçekliğin bizi dünyanın herhangi bir yerine götürüp asla yaşayamayacağımız
tecrübeleri yaşatacabileceğinin güzel bir örneği. Sanal gerçeklikle Anne Frank evi ziyareti yaklaşık 25 dakika sürüyor. Quest özelinde bakacak olursak, bu deneyim cihazın ilk eğitici uygulamalarından biri. Zira bugüne dek Quest’in genellikle oyun oynama amacıyla kullanıldığı yönünde bir algı vardı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir