Gündem

AYM Başkan Vekilliğine Recep Kömürcü Seçildi

recep kömürcü

Anayasa Mahkemesi (AYM) başkan vekilliğine Recep Kömürcü seçildi. Kömürcü, Anayasa Mahkemesi üyeliğine 2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin, başkan vekilliği seçiminin sonucuyla ilgili duyurusunda, şöyle dendi: “30 Mart 2011 tarihli ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 12’nci maddesi uyarınca 8 Ekim 2019 tarihinde yapılan seçimde Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine Recep Kömürcü seçilmiştir.”

Evli ve iki çocuk babası Kömürcü, 1976 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra mesleğe Çorum’da hakim adayı olarak başladı. Daha sonra sırasıyla Birecik, Kargı, Kadirli, Ankara hâkimliği Ankara Ticaret Mahkemesi başkanlığı görevlerinde bulunan Kömürcü, 16 Mart 2003 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. Kömürcü, Yargıtay 19’uncu Hukuk Dairesinde çalışırken, 4 Aralık 2008 tarihinde Yargıtay Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir