Güncel

AYM’den Kritik Yayın Yasağı Kararı

Yayın yasağı

Anayasa Mahkemesi, dört bakanın isminin geçtiği yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili konulan yayın yasağının ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından oy birliğiyle alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, “İhlalin kanunilik koşulu sağlanmadan yayın yasağına hükmeden mahkeme kararından kaynaklanmaktadır”denildi.

Dört bakanın adının karıştığı yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili Ankara Cumhuriyeti Savcılığı’nın talebi üzerine Ankara 7. Sulha Ceza Hakimliği tarafından soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi ve soruşturmaları devam eden bakanları şöhretlerinin korunması amacıyla yayın yasağı konulması kararı alınmıştı. Alınan yayın yasağına Halk Televizyonu tarafından itiraz edildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu alınan yayın yasağın kararını ifade ve basın özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi, alınan yayın yasağını hak ihlali saydı. Mahkeme, “demokratik bir sistemde devletin eylem ve işlemlerinin, adli ve idari yetkililerinin olduğu kadar aynı zamanda kamuoyunun da denetimi altında bulunması gerektiğine” işaret etti. Mahkeme, yasağın Anayasa’nın 13. ve 28. Maddelerinde yer alan kanunilik ölçüsünü taşımadığı gerekçesiyle basın ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna vardığı belirtti. Kararda, “İhlalin kanunilik koşulu sağlanmadan yayın yasağına hükmeden mahkeme kararından kaynaklanmaktadır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir