Gündem

AYM’den Şiddet Gören Öğretmen İçin Hak İhlali Kararı

recep kömürcü

Anayasa Mahkemesi, kocası tarafından bıçaklanan öğretmenin görev yerinin değiştirilme talebinin Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel mahkeme tarafından reddedilmesini hak ihlali saydı. Gerekçeli karar Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

Öğretmen K.Ş. bu kez 13 Aralık 2015 tarihinde eşi tarafından bıçaklandı. Çift gelişmeler üzerine 21 Mart 2016 tarihinde boşandı. Öğretmen K.Ş. 31 Mayıs 2016 tarihinde İzmir 7. Aile Mahkemesine başvurarak işyerinin değiştirilmesini talep etti. Öğretmen, dilekçesinde eski eşinin çocuklarıyla görüşürken kendisini darp ettiğini ve ölümle tehdit ettiğini kaydetti. Öğretmen K.Ş. çalıştığı okula gitmek için her gün kullandığı güzergahı eski eşinin de kullandığını, yaşantısını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu yerlerin eşinin çalıştığı yere çok yakın olduğunu ve bu sebeple sürekli korku içinde olduğunu ve can güvenliğinden endişe ettiğini bildirdi. İzmir 7. Aile Mahkemesi bu talebi reddetti. Eski eşin kendisini öldürmekle tehdit etmesi ve darp suçlarndan cezalandırıldığına dair mahkeme kararlarını sunmasına rağmen öğretmen K.Ş.’nin tayin talebi kabul görmedi.

Anayasa Mahkemesi yerel mahkemelerin koruma ve tedbir kararı verirken işyerinin değiştirilmesi talebinin geri çevrilmesini eleştirdi. AYM “İhlalin mahkeme kararlarından kaynaklandığı anlaşılmaktadır.” diyerek yerel mahkemenin hatasına dikkat çekti. Yüksek Mahkeme aynı tayin talebinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından reddedilmiş olmasından dolayı ihlalin aynı zamanda idare tarafından işlendiğine karar verdi. AYM ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için davayı yerel mahkemeye ve Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi. “Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine” hükmeden AYM 10 bin TL tazminat ödenmesine de karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir