Güncel

“Bağdadi Bir Korkak Gibi, Ağlayarak Öldürüldü”

Bağdadi

ABD Başkanı Donald Trump, beklenen açıklamasını yaptı, IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıkladı. Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, Bağdadi’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda Amerikan özel kuvvetlerinin yaptığı bir baskında öldürüldüğü kaydedildi.

ağdadi’nin operasyon sırasında çıkmaz bir tünele kaçtığını, intihar yeleğini patlatarak kendisiyle birlikte üç çocuğunu öldürdüğünü belirten Trump, şunları söyledi:

Bağdadi, köpeklerimiz onu takip ederken çıkışı olmayan bir tünele girdi. İntihar yeleğini ateşledi, kendisini ve üç çocuğunu öldürdü… Son anlarını tamamen korku içinde geçirdi… Bir köpek gibi öldü, bir korkak gibi öldü… Bağırıyordu, ağlıyordu, kendini kaybetmişti.

ABD Başkanı, Bağdadi’ye DNA testi yapıldığını ve testten 15 dakika içinde sonuç alındığını da açıkladı.

“Çok Sık Yer Değiştiriyordu”

Trump, Bağdadi’nin nerede olduğuna dair yaklaşık bir ay önce bilgi almaya başladıkların ancak bol miktarda nakit parası olan IŞİD liderinin çok sık yer değiştirmesi nedeniyle zorlu ve çok gizli bir operasyon gerçekleştirildiğini vurguladı. ABD Başkanı, operasyon sırasında Bağdadi’nin yanında bazı IŞİD militanlarının da öldürüldüğü açıkladı.

Baskının düzenlendiği yerleşkede bulunan 11 çocuğun da Amerikan gözetimi altına alındığı öğrenildi.

Trump Canlı İzledi

Trump, operasyonu Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Savunma Bakanı Mark Esper’in yanı sıra askeri yetkililerle birlikte canlı izlediklerini açıkladı.

ABD Başkanı, operasyon için Rusya, Türkiye, Irak ve Suriyeli Kürtlere teşekkür etti. Trump’ın Suriye yönetimine de hava sahasının kullanılması nedeniyle teşekkür etmesi dikkat çekti.

Trump, Türkiye’nin rolü hakkındaki bir soruya da “Türkiye nereye gittiğimizi biliyordu, bazı topraklarında uçuş gerçekleştirdik. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Çok alçaktan çok hızlı uçuş gerçekleştirdik” dedi. Rusya’ya İdlib’de bir operasyon düzenleyecekleri konusunda bilgi verdiklerini ama içeriğe dair ayrıntı paylaşmadıklarını söyleyen Trump, Rusya’nın kendilerine hava sahasını açtığını söyleyerek, “Rusya bize harika davrandı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir