Gündem

Başkan Yavaş, 100 Günlük Çalışmasını Anlattı

Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve başladığı 8 Nisan’dan itibaren Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan tüm faaliyetleri ve çalışmaları, “Mansur Yavaş ile 100 Gün” adlı kitapçıkta anlattı.

Şeffaf belediyecilik anlayışını tüm birimlerde hayata geçiren, ihalelerin canlı yayınlanmasını sağlayan, tasarruf tedbirlerini birer birer devreye sokan Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm faaliyetlerini kamuoyunun gözü önünde yapma kararını adım adım uygulamaya başladı.

Belediye Nereye Ne Kadar Harcadı?

“Her şey vatandaşın gözü önünde olacak” diyen Başkan Yavaş, 60 sayfalık kitapta Büyükşehir Belediyesi’nin mali durum raporlarından insan kaynaklarına, icraatlardan projelere kadar pek çok konuda önceki döneme ait rakamlarla da aylık karşılaştırma yapıldı.

Kitapta, Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinden giderlerine, banka borçlarından tasarruf kalemlerine kadar tüm bilgiler tek tek paylaşıldı.

İsrafla Mücadale Politikaları Sürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı idareler başta olmak üzere ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü’nün gelir gider rakamlarının ayrıntılı olarak yer aldığı kitapçıkta, Başkan Yavaş’ın mazbatasını aldığı 8 Nisan tarihinden itibaren 16 Temmuz’a kadar olan üç aylık dönemde nereye ne kadar harcama yapıldığı tek tek anlatıldı.

8 Nisan itibariyle kısa ve orta vadeli 8 milyar 449 milyon 357 bin 33 TL borç devir alan Başkan Yavaş, kısa sürede bankadaki nakit mevcudunun 160 milyon 401 bin 372 TL’ye yükselmesini sağlarken, kısa dönem borçlarda 24 milyon 271 bin 956 TL azaltıldı.

Büyükşehir bütçesi 8 Nisan-16 Temmuz tarihleri arasında israfla yapılan mücadele sonucu 136 milyon 579 bin 402 TL fazla verdi.

Metro Gelirleri Azaldı

Kitapçıkta, metro gelirleri tahsilat toplamı üzerinden yüzde 15 pay ayırma ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin genel bütçe vergi gelirleri üzerinden aldığı paydan yüzde 5 oranında kesinti yapılması kararının Büyükşehir Belediyesi gelirlerine olumsuz yansıyacağına dikkat çekildi.

Bu olumsuz etkinin örnek hesabının da yapıldığı kitapçıkta şöyle denildi:

“2018 yılında Belediyemizin Hazine paylarından yüzde 5 kesinti yapılması halinde toplamda 208,6 milyon TL kesinti yapılmış olacaktı. 2018 yılında Bakanlık ile yapılan protokole göre Bakanlık tarafından yapılan metro hattı tahsilat toplamı üzerinden yüzde 15 kesinti yapılmak suretiyle ödeme yapılsaydı ödenecek toplam tutar 10,6 milyon TL olacaktı. 01.05.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 30 Nisan 2019 tarih ve 1014 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2018 yılı gerçekleşmelerine göre Belediyemizden 198 milyon 43 bin 929 TL kesinti yapılacaktır. Bu da eski kesintiden yaklaşık 20 kat fazladır.”

Atamalar ve Alımlarda Son Durum

Saydam bir şekilde vatandaşa hesap verebilirlik anlayışı ile hazırlanan kitapçıkta, Başkan Yavaş’ın göreve başlamasıyla birlikte yapılan atamalar da tek tek anlatıldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 13 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan seçimlerin 31 Mart’ta yapılmasına yönelik kararının ardından 8 Nisan tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi kadrolarına toplam 853 kişinin yerleştirildiğine dikkat çekilen kitapçıkta sadece 31 Mart tarihinden 8 Nisan tarihine kadar da 117 kişinin işe alındığı ifade edildi.

Ankara’da İlkler

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz sokak hayvanlarının sorunlarına yönelik çözüm üretilmesi amacıyla Başkent’te ilk kez 1. Ankara Sokak Hayvanları Çalıştayı” düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Yavaş’ın talimatıyla ilk kez belediye olarak sokak hayvanlarıyla ilgili bir davaya müdahil olurken kitapçıkta ayrıca “2020-2024 Stratejik Planlama Çalışmaları Tanıtım Toplantısı ve Çalıştayı”nın tüm paydaşlara açık olarak gerçekleştirildiği, Başkan Yavaş’ın çağrısıyla uzun bir aradan sonra Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’nun toplandığı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir