Ekonomi

Bayramda Elektrik Tüketimi Avrupa Yakasında Yüzde 27 Düştü

elektrik

İstanbul Avrupa Yakası’nda bayram tatilinde elektrik tüketimi yüzde 27 düştü.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki 9 günlük bayram tatilinde elektrik tüketiminin yüzde 27 azaldığını açıkladı. Tatil boyunca en düşük tüketim bayramın birinci günü yaşandı. Sanayi abonelerinin yoğun olduğu Hadımköy ve Beylikdüzü’nde ise rekor oranda düşüşler gözlendi.

BEDAŞ uzmanlarının tespitlerine göre bu yıl 10-18 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı nedeniyle tatillerini uzatarak şehir dışına çıkanlar olmasaydı elektrik tüketimi yaklaşık 693 bin MWh olacaktı. Ancak bayram tatilinin etkisi ile bu tarihler arasında İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi yüzde 27’lik bir düşüşle 505 bin 620 MWh olarak gerçekleşti.cSadece Arefe Günü ve Kurban Bayramı özelinde bakıldığında ise normal günlere göre elektrik tüketiminde yüzde 31’lik bir gerileme tespit edildi.

Sanayi Bölgelerinde Rekor Düşme

BEDAŞ’ın çalışmasına göre dört günlük bayram tatili boyunca yani 11-14 Ağustos günleri arasında oransal olarak elektrik tüketiminin en çok düştüğü bölge yüzde 75 gibi yüksek bir oranla Hadımköy oldu. Miktar açısından bakıldığında ise söz konusu dört gün boyunca toplam 9 bin 340 MWh’lik gerileme ile Beylikdüzü öne çıktı. Beylikdüzü’nde düşüş yüzde 44’ü buldu. Rekor düşüşlerin yaşandığı her iki bölgede de sanayi abonelerinin yoğun olması bu gerilemenin en büyük sebebi olarak gösterildi.

Arefe ve Kurban Bayramı tarihlerindeki elektrik tüketimi incelendiğinde söz konusu beş gün içinde en düşük tüketim 49 bin 917 MWh ile bayramın birinci günü yaşandı. Beş gün içinde en yüksek tüketim, bayram hazırlıklarının yaşandığı Arefe Günü gerçekleşti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Arefe Günü elektrik tüketimi 60 bin 370 MWh seviyelerini buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir