Dünya

Beluga Balinaları İzlanda’ya Sağ Salim Vardı

SEA LIFE TRUST beluga balinaları Little Grey ve Little White’ın Çin’deki bir akvaryumdan  İzlanda’ya olan 6.000 millik yolculuktan sonra güvenli biçimde varış noktalarına ulaştığını duyurdu.

Açıklamada,

“Cargolux Havayolları tarafından gerçekleştirilen uçuşun ardından Little Grey ve Little White’ın sağlığı iyi durumda ve bundan sonraki aşamada tutsaklıktan dünyadaki ilk beluga balinalarına özel açık su barınağına taşınmalarının destansı hikayesi devam edecek. Nisan ayındaki sert hava koşullarının ardından taşıma işlemi Haziran ayına ertelenmişti. Bu girişim yıllar içindeki tutsak balina ve yunus bakımı ve koruması alanındaki en büyük gelişmelerden birini teşkil ediyor ve memeli deniz hayvanlarına yönelik olarak türünün ilk örneğini oluşturuyor.” denildi.

Little Grey ve Little White adlarındaki iki balina Çin’den başlayan 6.000 millik uçak yolculuğu sonrasında İzlanda’ya ulaştı. İkili bundan sonra yolculuklarının son aşamasında bir kamyon ve ardından feribotla dünyanın ilk açık su beluga balinası barınağına götürülecekler.

SEA LIFE TRUST bugün Little Grey ve Little White’ın tarihi yolculuklarının ilk ayağını tamamlayarak Keflavik Havaalanı’na (İzlanda’nın Uluslararası Havaalanı) vardıklarını doğruladı. Cargolux Havayolları’nın sponsor olduğu uçuşta uçak yerel saatle saat [8:30 – 9:30] arasında iniş yaptı. Balinalar şu anda yeni evlerine, yani İzlanda’nın güney kıyısında bulunan Westman Adaları’ndan biri olan Heimaey’deki doğal bir koyda bulunan büyük barınağa götürülecek.

Little Grey ve Little White Adlarındaki İki Balinanın Yolculuk Hikayeleri

İki balina fiziksel özelliklerine tam olarak uyan özel tasarlanmış kaldırma kayışlarıyla kaldırıldı. Daha sonra özel tasarım konteynerlere yerleştirildiler. Changfeng Ocean World’den Şanghay Pu Dong Havaalanı’na kamyonla yapılan yolculuktan sonra balinalar Cargolux kargo uçağına taşındılar. 11.30-12 saat süren yolculuk boyunca deniz memelileri taşımacılığında uzmanlık sahibi küresel veteriner uzmanlardan oluşan bir ekip de hazırda bulundu.

SEA LIFE Trust Başkanı Andy Bool:

Little Grey ve Little White’ın İzlanda’ya sağ salim ulaşmış olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu karmaşık ve aynı zamanda ilham verici bir proje ve balinaların yeni evlerine götürülmeye hazır olmalarını sağlamak için aylardır balinalarla birlikte çalışıyoruz.

Balinaları dikkatle izlemeye devam edecek olsak da genel olarak kaydettikleri ilerlemeden ve yer değiştirme işlemi boyunca gerçekleştirilen sağlık kontrollerimizin sonucundan memnunuz. Bu projenin koordinasyonunda birçok insan yer aldı ve herkese verdiği büyük emek için müteşekkiriz. Bu destansı yolculuğun planlandığı şekilde ilerlemesinden memnuniyet duyuyoruz.”

Kutlamak Amacıyla Uçağın Üzerinde Su Takı Oluşturuldu

İzlanda’nın en yeni sakinlerinin ülkeye sağ salim varmasını kutlamak amacıyla 747-400ERF kargo uçağı pistte iki itfaiyenin su selamı seremonisiyle karşılandı. İki itfaiye, uçağın iki tarafından su püskürterek uçağın üzerinde su takı oluşturdu.

Little Grey ve Little White bundan sonra Keflavik Havaalanı’ndan onları İzlanda’nın güney kıyısındaki Heimaey’e götürecek olan feribotlara geçmek için iki kamyonla taşınacaklar. Adaya vardıklarında uzun yolculuklarından sonra gözetim altında tutulmaları ve dinlenmeleri için barınaktaki özel karantina bakım havuzuna yerleştirilecekler. Daha sonra tenha bir açık su koyunda bulunan yeni evlerine götürülecekler.

Cargolux & İcra Kurulu Başkanı Richard Forson şunları ekledi:

Little Grey ve Little White’ın Cargolux uçağında sorunsuz bir yolculuğun tadını çıkarmasından mutluluk duyuyoruz. Bu görevin başarıyla yerine getirilmesi, bu yolculuğun gerçekleşmesi için yorulmaksızın çalışan tüm organizasyonlarımızın kararlılığının ve bağlılığının göstergesidir.

Bu destansı taşıma işlemi karmaşık lojistik çabalar gerektiriyordu ve biz de firma olarak bu inanılmaz yolculuğun bir parçası olduğumuz için mutluyuz. Little Grey ve Little White’ın yeni evlerine hızla adapte olmalarını ve hikayelerinin tutsak edilmiş olan diğer deniz memelilerine ilişkin bir örnek teşkil etmesini umuyoruz.”

Küresel deniz vahşi yaşamı derneği, Balina ve Yunusları Koruma Örgütü (WDC) ve SEA LIFE TRUST ortaklığında kurulan Beluga Balinası Barınağı yıllar içindeki tutsak balina ve yunus bakımı ve koruması alanındaki en büyük gelişmelerden birini teşkil ediyor. Ve memeli deniz hayvanlarına yönelik olarak türünün ilk örneğini oluşturuyor.

Balina ve Yunusları Koruma Derneği Tutsaklığa Son Verme Programı Politikası Yöneticisi Cathy Williamson Beluga Balinası Barınağı ile ilgili şunları ifade etti:

Çığır açan bir küresel deniz refahı projesi kapsamında bu korunaklı koy dünyanın ilk beluga balinalarına yönelik açık su barınağı olacak. Yaklaşık 32.000 metrekare genişliğe ve 10 metre derinliğe sahip olan koy bu iki inanılmaz balinanın evlerinde hissetmesi için daha doğal bir yarı arktik ortam sağlanması ve daha vahşi bir doğal ortam sunması nedeniyle seçildi.

 

Beluga Balinalarının Yolculuğuyla ilgili Notlar:

  1. a) Little Grey ve Little White’ın Çin’den İzlanda’ya yolculuğu yaklaşık 24 saat sürecek ve 6,000 milllik bir mesafeyi kapsıyor. Yolculuk hava, kara ve deniz yollarıyla taşıma olarak 3 bölümden oluşuyor. (Hava ve Kara yolculuğunun bir kısmı tamamlandı)
  2. Yolculuklarının ardından yaz aylarında açık su koyundaki yeni evlerine geçmeden önce barınağın karantina bakım havuzunda gözetim altında tutulmaları ve dinlenmeleri için en az 40 gün geçirecekler.

SEA LIFE TRUST Hakkında

SEA LIFE TRUST tescilli bir yardım derneği olup küresel düzeyde dünyadaki okyanusları ve bu okyanuslardaki büyüleyici deniz yaşamını korumak için çalışmaktadır. Vizyonu denizlerin sağlıklı ve koruma altında olması ve çok çeşitli canlı türlerine ev sahipliği yapmasını sağlamaktır. Deniz vahşi yaşamı barınaklarını kuruyor ve işletiyor; plastik atıksız okyanuslara olan gereksinimi, sürdürülebilir balıkçılığı, yararlı Deniz Koruma Alanları’nı ve deniz yaşamının aşırı sömürülmesine son vermeyi destekleyen koruma kampanyaları, fon projeleri ve eğitim programları düzenliyor.


Cargolux Hakkında

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Cargolux Airlines International, kargo taşımacılığına özel bir havayolu olup filosunda 14 Boeing 747-8 kargo uçağı ve 16 Boeing 747-400 kargo uçağı bulunmaktadır. Cargolux’un küresel uçuş ağı tümü programlı olan kargo taşımacılığına özel uçuşlarla 75’in üzerindeki uçuş noktasını kapsamaktadır. Şirketin 50’yi aşkın ülkede 85 ofisi bulunmakta olup tam ve kısmi kiralama hizmetlerinin yanı sıra geniş kapsamlı kamyon taşımacılığı ağıyla 250’nin üzerinde destinasyon noktasına yönelik hizmet vermektedir. Cargolux Group’un dünya genelinde yaklaşık 2.000 personeli bulunmaktadır.


WDC Hakkında

Balina ve Yunusları Koruma Örgütü, kısa adıyla WDC, balina ve yunusların korunmasını amaçlayan, konusunda önde gelen bir dernek olup kampanyalar, lobi faaliyetleri, hükümetlere tavsiyelerde bulunma, koruma projeleri, saha araştırmaları, kurtarma, eğitim ve çok daha fazlası ile küresel ölçekte çalışmaktadır. WDC Birleşik Krallık, Kuzey Amerika, Almanya ve Avustralya’da bulunan ofisleriyle faaliyet göstermektedir. Vizyonu tüm balina ve yunusların güvenli ve özgür olduğu bir dünya yaratmaktır.


SEA LIFE Hakkında

SEA LIFE dünyanın en büyük akvaryum ağına sahiptir. Temeli 1979 yılında Oban, İskoçya’da atılmış olan SEA LIFE şu anda dünya genelindeki 17 ülkede yaklaşık 50 konumda büyüleyici deniz yaşamı deneyimleri sunmaktadır.


Editör Notu : Uluslararası Arkeoloji Buluşması Diyarbakır’da Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir