Güncel

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

Morales

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales, ülkede seçimler ekseninde devam eden tartışmalar ve protestolar karşısında istifa kararı aldığını duyurdu. Ordu ve polis yetkilileri de Morales’e istifa çağrısında bulunmuştu.

Bolivya lideri Pazar günü televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında istifa edeceğini duyurdu ve protestoculara seslenerek, “yakıp yıkmayı ve kardeşlerinize saldırmayı bırakın” çağrısı yaptı.

Bölge ülkelerinden Nikaragua hükümeti, Bolivya’da bir darbe yaşandığını savunurken Meksika, istifa kararı sonrası Morales’e siyasi sığınma teklif etti.

Evo Morales ise istifa açıklaması sonrası yaptığı Twitter paylaşımında, hakkındaki “yasadışı tutuklama emrini” kınayan bir açıklama yaptı.

Morales evinin protestocu bir grubun saldırısına uğradığını da söyledi.

İstifa noktasına nasıl gelindi?

Ülkede 20 Ekim tarihinde yapılan seçimi takip eden Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) gözlemcileri, resmi sonuçların geçerliliğini sorgulamış ve seçimlerin tekrar edilmesi gerektiğini belirtmişti. Uluslararası gözlemciler, seçimlerde “açık hileler” tespit edildiğini duyurdu.

2006’dan beri ülkeyi yöneten Evo Morales, uluslararası gözlemcilerin bulgularını kabul etmekle birlikte, istifa çağrılarına bugüne kadar olumsuz yanıt veriyordu.

Morales, ülkedeki seçim kurulunun da yeni seçim öncesi yenileceğini vaat etmiş ancak ordu bırakması çağrısı yapmıştı. Bolivya sokaklarında haftalardır protesto gösterileri yapılıyordu.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir