Sağlık

Cerebral Palsy ‘li Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı İle Yaşam Kalitesi Artar!

Cerebral Palsy

Cerebral Palsy Türkiye – Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı  uzmanları, aileleri çocuklarının ağız ve diş sağlığını düzenli takip ederek, ilk süt dişinin çıkmasından itibaren özenle bakımı ihmal etmemeleri konusunda uyarıyor.

Cerebral Palsy, duruşu ve hareket kabiliyetini etkileyen, bebeklik ve çocukluk döneminde sık görülen fiziksel engellik türüdür. Ülkemizde her yıl 6.000’den fazla çocuk Cerebral Palsy tanısı almaktadır.

Cerebral Palsy vücuttaki tüm motor aktiviteleri etkilediği için ağız-yüz bölgesinde de motor fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da çiğneme, yutkunma ve ortodontik bozukluklar, diş çürüğü, diş eti rahatsızlıkları, dişlerde erozyon, diş gıcırdatma, travma sıklığının artması gibi oral problemler ortaya çıkar. Sağlıklı bireylerin yüzde 85 -90′ında ağız ve diş sağlığı sorunları yaşanırken, bu oranın özel bireylerde neredeyse yüzde 100′ e yakın olduğunun görüldüğüne dikkat çekilerek şu tavsiyelerde bulunuyorlar:

Aileler, Cerebral Palsy’li çocuklarda genel sağlık problemleri ile uğraşılırken ağız ve diş sağlığının göz ardı edilebiliyorlar. Cerebral Palsy Türkiye olarak aileleri ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendiriyoruz. Çünkü engelli hastalar, ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubunda yer alırlar. Özel bireylerde sıklıkla karşılaşılan ağız diş sağlığı problemleri, diş etlerinde kanama, çürük dişler, kötü ağız kokusu, yutma problemleri, salya akıtma problemleridir. Engelli çocuklarda ağız ve diş sağlığı sorunları ağız ve diş yapısı, fiziksel kısıtlamalar, özel diyetler ve beslenme ve ilaçlar nedeniyle daha sık görülür ve bu nedenle ağız diş sağlığını çok önemsiyoruz. Bu çocuklarımızın genel anestezi altında ağız ve diş sağlığı tedavileri mümkün ancak bu uygulamaların mutlaka tam donanımlı bir ameliyathane ve genel anestezi uzmanı gözetimi altında olmalıdır.

Cerebral Palsy

Ailelere Öneriler Nelerdir?

 • İlk süt dişinin çıkmasından itibaren bir diş hekiminden destek alınmalıdır.
 • 1.5 yaşındaki çocukların dişleri su ile fırçalanmalıdır.
 • 2.5 yaşından itibaren her öğünden sonra temizlenmelidir.
 • Süt ve mamalara şeker katılmamalı, beslenmeden sonra ağız silinmelidir.
 • Diş fırçası tutamayan çocuklarda diş fırçası ele bağlanabilir ya da diş fırçası tutmak istemeyenlerde dikkatini çeken bir oyuncağın içine yerleştirebilir.
 • Tükürüğü azaltan ve şeker içeren ilaçlar konusunda dikkatli olunmalı, şeker yerine tatlandırıcı içeren ilaçlar kullanmalıdır ve sık sık su içmelidir.
 • Diyet alışkanlıkları düzenlenmeli, 3 ana 2 ara öğün şeklinde olmalıdır.
 • Yiyeceklerin ağızda kalma süreleri azaltılmaya çalışılmalıdır.
 • Gece sütü verildikten sonra da mutlaka ağız içi silinmelidir.
 • Ağızdan yiyecek veya ilacı su ile durulayarak, ağzı gazlı bezle parmakla süpürerek veya tek kullanımlık bir köpük aplikatör çubuğu kullanarak kalan yiyecekler çıkarılmalıdır.
 • Düzenlik olarak diş hekimi muayenelerine gidilmelidir.

Cerebral Palsy Türkiye (Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı)

Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda en geniş hizmet yelpazesine sahip ilk ve tek kuruluştur. Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunur. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35 dönüm alan üzerinde; Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile Danışma Merkezi bulunan Vakfı, kurulduğu günden bugüne 30 binden fazla çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu. 1972 yılından beri, şeffaf ve hesap verebilirlik prensipleriyle hizmet veren Vakıf, konu hakkında bilinirliği artırmak ve çocuklara daha çok destek sağlayabilmek için 2018 yılı Eylül ayından itibaren “Cerebral Palsy Türkiye” markasıyla yoluna devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir