Dünya

Cezayir’de Buteflika Dönemini Anlatan Kitap Tartışmalara Yol Açtı

Cezayir

Cezayir ‘de eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika dönemini ele alan “Kaderin Adamı Buteflika” isimli kitap tartışmalara yol açtı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika Cezayir’de 1999-2019 yıllarında iktidardaydı. Ancak beşinci dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasının ardından halk protestoları ile karşılaştı. Ordunun aldığı pozisyon neticesinde de görevini bırakmak zorunda kaldı.

Gazeteci-yazar Abdulaziz Bubakir tarafından “Kaderin Adamı Buteflika” ismiyle kaleme alınan 126 sayfalık kitap 24 başlık altında toplandı. Söz konusu kitap Buteflika döneminin önemli noktalarına ışık tutuyor.

Cezayir eski Cumhurbaşkanı Şadli Bencedid‘in Bubakir‘e şahsi olarak “Eski General ve Savunma Bakanı Halid Nezzar’ı 90’larda savunma bakanı olarak atadığı için pişman olduğu” yönündeki ifadeleri de kitapta yer alıyor.

Bunun üzerine Nezzar’ın “Hakkında asılsız yazı içerdiği” gerekçesiyle kitabın yasaklanması için yargıya başvurma tehdidinde bulunması medyada geniş yer bulurken kitap Cezayir’de tartışmalara yol açtı.

Aynı zamanda Rus edebiyatı uzmanı ve siyaset bilimi hocası da olan Bubakir kitabında Buteflika‘nın 20 yıllık iktidarının yanı sıra, şahsiyetine, ideolojik ve fikri eğilimlerine de yer veriyor.

Kaderin Adamı Buteflika” isimli kitapta, Buteflika‘nın Cezayir’in bağımsızlığının ilk yıllarından bu yana Fransa’ya karşı özel bir bakış açısı olduğu anlatılıyor. Fransa ile tarihi bir uzlaşma yapmayı hayal ettiği bilgisi de paylaşılıyor.

82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, uzun süredir sağlık sorunları yaşıyor.  Beşinci dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasının ardından halk protestoları ile karşılaştı. Ve ordunun “sözlü müdahalesi” neticesinde 2 Nisan’da istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir