Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YAŞ Kararlarını Onayladı

YAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YAŞ kararlarını onayladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada 14 general ve amiralin bir üst rütbeye yükseltildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantıda albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şura toplantısının ardından alınan kararları imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada,

30 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak üzere 14 general ve amiral bir üst rütbeye 40 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiştir. Tümgeneral İrfan Özsert Korgeneralliğe yükseltildi” dedi.

Yapılan atamalardan sonra halen 241 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 233 olacak. Bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül’den itibaren, 47 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos itibarıyla emekliye sevk edildi.

Toplantıya Katılanlar

Erdoğan başkanlığındaki basına kapalı toplantıda; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz hazır bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir