Ekonomi

“Dört Kişilik Bir Ailenin Asgari Geçim Miktarı 6 bin 780 TL”

geçim

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim miktarı 6 bin 780 TL, tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 329 olarak belirlendi.

Kamu-Sen tarafından yapılan açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 329,52 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6 bin 780,06 Lira olarak belirlendiği kaydedildi.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0,92 oranında arttığı, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 1,63 oranında artıyla 2 bin 582,01 Lira olarak hesaplandığı kaydedildi.

Dört kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı eylül ayında 2 bin 480,70 Lira olarak tahmin edildi. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için günlük 49 TL harcama yapılması gerekiyor. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 496,43 TL olanarak belirlendi.

Kamu-Sen Gelen Başkanı Önder Kahveci, dar ve sabit gelirlinin zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek şunları söyledi: ““Enflasyonun düştüğü ifade edilmesine rağmen, harcamalardaki fiyat artışı yükselmeye devam etmektedir. Dolaysıyla düştüğü iddia edilen enflasyonun vatandaşın cebine yansımadığı görülmektedir. Son bir ay içerisinde vatandaşın bütçesi 61 TL daha açık verdi. Ortalama memur maaşıyla kıyaslandığında bir memurun zorunlu harcamalarını karşılayıp ailesini geçindirebilmesi için 2766 TL daha ihtiyaç duymaktadır.

Kış ayları da yaklaşırken, doğalgaza, elektriğe, benzine, köprü otoyol gibi birçok kaleme yapılan zamlar yüzde 20’nin üzerindeyken, memur ve emeklilere yüzde 4’ler 5’ler dolaylarında yapılan zamlar gerçeklerle bağdaşmamakta adalette örtüşmemektedir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir