Dünya

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi İspanya

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler’in son verileri, dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya olduğunu ortaya koydu. Bloomberg, elde edilen son veriler doğrultusunda dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya olduğunu duyurdu.

2017 yılında listenin 6. sırasında bulunan İspanya’nın kalp damar hastalıkları ve kanser ile ilgili yaptığı çalışmaların doğru yönde olduğu görülebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler’in araştırma verilerini derleyen Bloomberg, ülkelerin hava kalitesi, sigara kullanımı, ortalama insan ömrü, obezite oranı ve temiz su gibi kriterlerini baz aldı. Bu değerlendirmenin ardından dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya olduğu ortaya çıktı.

İki yıl önce 6. sırada yer alan İspanya’nın bu yıl birinci olmasını sağlayan faktörler yakından incelendiğinde, ülkenin kalp hastalıkları ve kanserle ilgili yaptığı çalışmaların meyvesini verdiği, kalp damar hastalıklarına ve kansere yakalanan kişi sayısını ciddi şekilde düştüğü görüldü.

Bununla birlikte tüm vatandaşlarına aynı oranda sağlık hizmeti sunması da özellikle maddi geliri düşük olan İspanyolların daha sağlıklı olmasını sağladı. Çıkarılan yasalarla birlikte vatandaşlarının düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmesini sağlayan İspanya, hastalıkların önüne geçerek listenin birinci sırasına oturmayı başardı.

İspanya’nın dünyanın en sağlıklı ülkesi olmasının altında yatan tek sebep sadece bu değil. Ülkenin beslenme alışkanlığının da Akdeniz diyetine uygun olması, İspanya halkının daha sağlıklı beslenmesini sağladı. Doğal olarak bu sağlıklı beslenme, ülkenin obezite oranını da ciddi anlamda düşürdü.

Obezite oranı İspanya’da sadece yüzde 16.7 seviyesinde. Bununla birlikte İspanya’da geleneksel olan ve ‘Siesta’ denilen öğle uykusunun da İspanya vatandaşlarının sağlıklarını olumlu yönde etkilediği düşünülüyor.

Listenin ikinci sırasında yine bir Akdeniz ülkesi olan İtalya bulunuyor. Önceki yıl birinci olduğu listede bu yıl İspanya’nın altında yer alan İtalya’nın en büyük avantajı da yine Akdeniz diyeti. İtalya’nın obezite oranı da ciddi anlamda düşük; sadece yüzde 9.8.

Bu iki ülkeyi İzlanda, Japonya ve İsviçre takip ediyor. Listenin dikkat çeken detayı ise 126 milyon kişinin yaşadığı Japonya’nın sadece yüzde 3.2’sinin obezite problemi yaşıyor olması.

Bu sıralamaların oluşmasında baz alınan kriterler büyük devletleri listenin gerilerine itebiliyor. ABD’nin verileri incelendiği zaman ülke, kendisine ancak listenin 35. sırasında yer bulabiliyor. ABD vatandaşlarının sahip olduğu yıllık gelir her ne kadar yüksek olsa da alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranı ciddi anlamda yüksek.

Bununla birlikte ABD’nin obezite oranı da ciddi anlamda yüksek. Ülke vatandaşlarının yüzde 38.2’si obezite ile mücadele ediyor ve bu oran OECD sıralamasında Amerika’nın obezite sıralamasını birinci yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir