Dünya

Venezuela’da Enflasyon Yüzde 1 Milyonun Altına İndi

asgari ücret

Siyasi ve ekonomik krizin pençesindeki Latin Amerika ülkesi Venezuela‘da yıllık enflasyon 2018’in mayıs ayından bu yana ilk kez yüzde 1 milyonun altına düştü.

Muhalefetin kontrol ettiği Venezuela Ulusal Meclisi’nden yapılan açıklamada, tüketici fiyat endeksinin mayısta yüzde 815,194 olduğu, bu rakamın nisanda yüzde 1,3 milyon seviyesinde seyrettiği belirtildi.

Yılın ilk beş ayında fiyatların yüzde 906 arttığına işaret edilen açıklamada, söz konusu yavaşlamanın bankaların bolivar para biriminin büyük bir bölümünü rezerv olarak tutmasını gerektiren düzenleme sonucu olduğu ifade edildi. Merkez Bankası’nın geçmişe göre piyasaya daha az para sürdüğü de aktarıldı.

Venezuela bankacılık sisteminin borç verebilecek kapasiteye sahip olmadığı belirtilen açıklamada, ekonomik daralma nedeniyle enflasyon un yavaşlamaya devam ettiğinin altı çizildi.

Nicolas Maduro hükümeti ekonomik kriz den ABD’yi sorumlu tutuyor. OPEC üyesi ülke mevcut krize, petrol gelirlerinin ülkeye transferinin bloke edilmesi ve yurt dışı borçlanmasının engellenmesinin neden olduğunu belirtiyor.

Hugo Chavez öldükten sonra, Devlet Başkanı olan Nicolas Maduro muhalefetin büyük ölçüde boykot ettiği başkanlık seçimlerini kazanmıştı. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğa sahip muhalefetin seçtiği Meclis Başkanı, 35 yaşındaki Juan Guaido, Maduro’yu “hakkı olmayan bir mevkii ele geçirmekle” suçlayarak, Devlet başkanlığını üstlendiğini açıklamıştı.

Kaynak: euronews

 

Editör Notu: Türkiye’de Kişi Başına Düşen Elektrik Tüketimi 2855 kWh Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir