Gündem

Erdoğan: İşgal Operasyonu Diye Nitelerseniz Kapıları Açarız

kapıları açarız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ey Avrupa Birliği kendinize gelin. Bizim şu andaki operasyonumuzu bir işgal operasyonu diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay. Kapıları açarız” dedi.

Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Barış Pınarı Harekatı’na yönelik eleştirilere cevap verdi.

Erdoğan‘ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Suriye’de oluşturulmaya çalışılan terör örgütlerini de Fırat Harekâtıyla kestik. İdlib’de de büyük bir insani trajedi yaşanmasının önüne geçtik. Şimdi de Fırat’ın doğusundan başarıya ulaşacağına inandığımız Barış Pınarı Harekâtını başlattık. Amacı Suriye topraklarının bütünlüğüne katkıda bulunmaktır. PKK’nın YPG’nin bu işgalini görmeyenler bizim attığımız adıma laf ediyorlar. Şöyle bir kenarda durun biz yolumuza devam ediyoruz. DEAŞ’a karşı bizim verdiğimiz mücadeleyi bu konuşanların hangisi verdi. Bunlar anca kendi ülkelerinden Suriye’ye DEAŞ’ı ihraç ettiler. ”

Mısır ve Suudi Arabistan’a Eleştiri

“Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen’i bu hale kimler getirdi? Yemen şu anda ne durumda? On binlerce insan Yemen’de ölmedi mi? Ey Suudi Arabistan siz önce bunun hesabını verin. Kalkıp da bizim Suriye’nin birliği için attığımız terör örgütlerine karşı verdiğimiz bu mücadelede siz bize laf edemezsiniz, konuşamazsınız. Hele Mısır. Sen hiç konuşamazsın. Zira sen ülkende demokrasi katili olan bir kişisin. Yüzde 52 oyla seçilmiş olan bir Mürsi’yi mahkemede çırpınarak ölmesine sebep oldun. Belki de operasyon yaptın. Ailenin defnetmesine bile müsaade etmedin. Sen böyle bir katilsin. Sisi birileriyle toplantı yapmış. Bu operasyonu kınamış. Yav kınasan ne yazar kınamasan ne yazar. Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki. Suriye halkı özellikle bizim sınır bölgelerimizdekiler hep ne zaman geleceksiniz diye çağrıda bulundular. Tabii rejimin tutarsızlıkları işimizi zorlaştırdı.”

Sorunumuz Terörle

Bizim oradaki Kürt kardeşlerimizle de sorunumuz yok. Sorun tamamen terör örgütleriyledir. Bunu saptırmaya çalışılıyorlar. Kimse saptırmasın. Biz oradaki, Kürt kardeşlerimizle değil terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Türkiye belki de bu ülkenin topraklarındaki tek meşru güç olarak varlık gösteriyor.  Ey Avrupa Birliği kendinize gelin. Bizim şu andaki operasyonumuzu bir işgal operasyonu diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay. Kapıları açarız. Şimdi kalkmışlar para hesabı yapıyorlar. İkinci taksit olanı göndermeyeceklermiş. Yahu siz zaten verdiğiniz sözü yerine getirmediniz. Kapıları açarız. Bunu bilmeniz lazım. Siz bize hiçbir zaman samimi olmadınız ta 63’ten bu yana oyaladınız. Siz dürüst değilsiniz. Hiçbir zaman doğru konuşmadınız. Tayyip Erdoğan’a istediğiniz kadar saldırın. Biz bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz.  Hiçbir ülkenin böyle bir sorunu, gerekçesi mevcut değildir. Buna rağmen Suriye’de sadece Türkiye’yi eleştirmeyi alışkanlık edenleri akla vicdana davet ediyorum. Suriye topraklarındaki gerçek işgalcilere ses edemeyenlerin Türkiye’ye karşı çıkması tam anlamıyla bir aciziyet göstergesidir. Ama Türkiye öyle değildir kendi hakkını gücüyle almasını bilir.”

“Neymiş DEAŞ gelirse ne olurmuş. DEAŞ’ı sen getirirsen benim buna söyleyecek bir şeyim yok. Suriye halkına soralım, getirir mi getirmez mi görelim. Demokrasi halkın iradesine saygıdır. Suriye halkı da DEAŞ’ı getirecek kadar aklını peynir ekmekle yememiştir.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir