Güncel

Erdoğan: Yeni Reform Hazırlıkları İçindeyiz

adli yıl

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Her alanda adalet sistemini geliştirecek tarihî reformlara imza attık. Bugün de demokrasimizi güçlendirmek, vatandaşlarımızın adalet beklentisine en yüksek cevabı vermek, uluslararası alanda Türkiye’nin hukuk devleti niteliğini tahkim etmek amacıyla yeni reform hazırlıkları içindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında, “2019-2020 Adli Yılı’nın, yargı camiamız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Tüm insanlık İçin Adaletin Peşinde Koşmalıyız

“Biz, kendimiz ve tüm insanlık için daima adaletin peşinde koşmalıyız” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bugün, yakın coğrafyamız başta olmak üzere, dünyanın pek çok yerinden zulüm altında inleyen insanların feryatları âdeta arşı inletiyor. Dünya sistemi, refah ve lüks içinde yaşayan, daha da önemlisi bu hayat tarzını korumayı her şeyin üzerinde tutan bir kesimin cenderesi altındadır. Karşımızda, kendi konforu için dünyanın kalanının ekonomik kaynaklarını sömüren, zenginliklerini iç eden, kendi özgürlüğünü koruma adına dünyanın kalanını gözyaşına ve ateşe boğmaktan çekinmeyen bir anlayış bulunuyor” şeklinde konuştu.

Kuvvetler Ayrılığı Konusundaki Eleştirilerin Çoğu Temelsiz

adli yılCumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni yönetim sistemimizde yürütmenin de temsilcisi olan Cumhurbaşkanına kuvvetler ayrılığı konusunda yöneltilen ithamların çoğu temelsizdir. Ülkemizdeki demokratik sistemde Cumhurbaşkanına açılan alan, üstünlük bağlamında değil, tüm kurumların ahenk içinde çalışmasını gözetme noktasındadır. Yargı üzerinden, milletten ve hukuktan aldığı yetkiyle görevini yapan yürütme erki ile onun temsilcisi olan Cumhurbaşkanına saldırmak aslında doğrudan siyasal alanı hedef almaktır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her alanda adalet sistemini geliştirecek tarihî reformlara imza attık. Bugün de demokrasimizi güçlendirmek, vatandaşlarımızın adalet beklentisine en yüksek cevabı vermek, uluslararası alanda Türkiye’nin hukuk devleti niteliğini tahkim etmek amacıyla yeni reform hazırlıkları içindeyiz” dedi.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlendirilmesinin, hukukun üstünlüğüyle birlikte bireylerin hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasının temel şartı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaliteli insan kaynağı, her alan gibi, adalet sisteminin iyi bir şekilde işleyişinin de temel şartıdır. Hukuk eğitiminin niteliğinin yükseltilmesi, yargı reformu stratejimizin en önemli unsurlarından biridir” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir