Dünya

Esad, Kuzenlerini Ev Hapsine Aldı

esad

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Rusya’nın istediği 3 milyar dolarlık savaş masraflarını ödemeye yanaşmadığı gerekçesiyle aynı zamanda kuzenleri olan ülkenin bir numaralı iş insanı Rami Mahluf ve kardeşleri İyad ile İhab’a ev hapsi verdiği iddia edildi.

Arap medyasında yer alan haberlere göre Suriye ekonomisinin yüzde 60’ını yöneten Mahluf’un, Rusya’nın Esad’dan istediği 3 milyar dolarlık savaş masraflarını ödemeyi kabul etmediği ifade edildi. Bu nedenle Esad, kuzenleri hakkında tutuklama kararı verdi.

Söz konusu tutuklamanın ardından Esad, Rusya’da yaşayan dayısı ve Rami’nin babası Muhammed Mahluf’u da ülkeye çağırdı. Ancak Muhammed Mahluf, oğulları Rami, İyad ve İhab ile görüşmesine rağmen, 3 milyar doların çok yüksek bir rakam olmasından dolayı bu talebi kabul ettiremedi.

Suriye’nin bir numaralı iş insanı olduğu belirtilen Rami Mahluf’un, rejim tarafından kontrol edilen alanlarda geniş yetkilere sahip ve Suriye’de onlarca ticari şirketin sahibi olduğu biliniyor.

Rami Mahluf, Suriye’de milyonlarca müşterisi olan MTN’nin yanı sıra hücresel telekomünikasyon şirketinin de çoğuna sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir