Ekonomi

“Faiz İndirimi İsabetli Bir Adım”

faiz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Merkez Bankası tarafından 4,25’lik faiz indirimini mal ve hizmet ihracatının rekabetçiliği açısından doğru zamanda yapıldığını belirterek, alınan kararı isabetli bir adım olarak değerlendirdi.

Gülle, MB’nin faiz indirim kararıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, faizdeki indirimin piyasayı canlandıracağını ve ekonomik büyümeye hızlı bir yansımasının olacağını belirtti.

Alınan faiz indirim kararının en kısa sürede reel sektörün finansman maliyetine yansıması suretiyle önemli bir adım olduğunu kaydeden Gülle, açıklamasına şöyle devam etti:

İlkbaharın bitimiyle birlikte, enflasyondaki yapışkanlık etkisi azalmış, Türkiye’nin ödediği reel faiz yüksek kalmaya başlamıştı. Bu nedenle, söz konusu 4,25 puanlık faiz indirimi, mal ve hizmet ihracatımızın rekabetçiliği açısından çok doğru bir zamanda yapılmıştır. Temmuz ve Eylül aylarındaki toplantılarda yapılabilecek toplam 6 puanlık olası bir indirimin büyük bölümünün bu ayki toplantıda yapılmış olması, ilk etapta Ağustos, Eylül ve Ekim’de piyasayı canlandıracak ve ekonomik büyümeye hızlı bir yansıma sağlayacaktır. Ayrıca, sağlanacak kur istikrarıyla, mal ve hizmet ihracatının da ekonomik büyümeye katkısı katlanarak devam edecektir.

Gülle,  11. Kalkınma Planı’nda ihracata bugüne kadar ki hiç bir kalkınma planında olmadığı kadar atıfta bulunulduğunu, sürdürülebilir büyüme için sürdürülebilir ihracatın vazgeçilmez olduğunu teyit ettiğini ifade etti. Gülle,

TCMB Para Politikası Kurulu’nun bu kritik önemde ve isabetli adımının, Türkiye ekonomisinin dengelemeden sürdürülebilir büyüme sürecine geçişini hızlandıracağı ve istihdama önemli bir katkı sağlayacağı yönündeki inancımı vurgulayarak, ülkemize, ekonomimize ve 85 bine yaklaşan üyesi ile İhracat Ailemiz başta olmak üzere, tüm reel sektöre hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir