Eğitim

Fatih Projesi’nde 1 Milyon 437 Bin Tablet Dağıtılmış

Fatih Projesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Fatih Projesi kapsamında öğretmen ve öğrencilere 1 milyon 437 bin 800 adet tablet bilgisayar dağıtıldığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Selçuk’a  2010 yılında başlatılan Eğitimde FATİH Projesi kapsamında dağıtılan tabletlerin sayısını, maddi değerini ve tabletlerin akıbetini sordu.

Öğretmen ve Öğrencilere 1 Milyon 437 Bin 800 Adet Tablet Bilgisayar Dağıtımı

Gürer’in yazılı soru önergesini cevaplayan Bakan Selçuk, 2010 yılında başlatılan Eğitimde FATİH Projesi kapsamında öğretmen ve öğrencilere 1 milyon 437 bin 800 adet tablet bilgisayar dağıtımı yapıldığı belirtti. Bakan Selçuk,

“2017-2018 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle tablet verilen öğrenciler mezun olmuş, dağıtılan tabletler de öğrencilere hibe edildiği için kendilerinde kalmıştır. Öğretmenlere verilen tabletler ise hali hazırda aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir” dedi.

Teknoloji Kullanımı Eğitim Ortamlarını Daha Fazla Duyuya Hitap Eder Hale Getirir

Bakan Selçuk, eğitimde teknoloji kullanımı eğitim ortamlarını daha fazla duyuya hitap eder hale getirdiğini, farklı kaynaklardan elde edilen bilgileri seçme, yorumlama ve değerlendirme imkânı sağladığına belirtti. Bakan Selçuk,

Bütün araştırmalarda teknolojinin eğitim ortamlarında kullanımının öğretmen ve öğrencilerde özellikle bilgiye zamandan ve mekândan bağımsız olarak erişme, eğitim ortamlarını daha zevkli hâle getirme ve öğrenciyi motive etme hususlarında önemli farklılıklar oluşturduğu sonuçlarla ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca tablet bilgisayarların öğretmenlerin dijital okuma kültürüne olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir” dedi.

“Birçok Ülkede FATİH Projesine Benzer Proje Çalışmalarının Yürütülmekte Olduğu Görülmektedir.”

FATİH Projesinin, küresel rekabette yerini almaya çalışan Türkiye’nin çağdaş teknolojiyi kullanarak eğitimi etkinleştirme girişimi olduğunu söyleyen Bakan Selçuk,

“FATİH Projesi Dünya’da neredeyse örneği olmayan son derece geniş kapsamlı bir girişimdir. Birçok ülkede FATİH Projesine benzer proje çalışmalarının yürütülmekte olduğu görülmektedir. Proje belli sürede bitecek türden bir proje değildir. Aksine, donanımların ve yazılımların güncelleştirilmesi işlemlerinin düzenli olarak yapılması buna bağlı olarak da öğretmenlerin sürekli değişikliklere kendilerini uyarlaması şeklindeki döngüsel işleyişe dayalı dinamik bir yapıya sahiptir” dedi.

Sınıfların En Üst Düzey Teknolojilerle Donatılması Hedeflenmektedir

Eğitimde FATİH Projesinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın son on yıl içindeki en büyük ve en kapsamlı projesi olduğunun altını çizen Bakan Selçuk, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bilgi toplumuna geçiş sürecinde ihtiyaç duyulan insan gücünün yetiştirilebilmesi için bilgi ve iletişim teknolojilerinin derslerde kullanılmasını sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim sürecinin temel araçlarından biri olması, öğrencilerin, öğretmenlerin bu teknolojileri etkin kullanmalarının sağlanması için sınıfların en üst düzey teknolojilerle donatılmasını hedeflemektedir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir