Futbol

Gençlerbirliği’nden Tepki: Hakem de mi Yetiştirelim

gençlerbirliği

Gençlerbirliği Kulübü, dün akşam deplasmanda karşılaştığı Gazişehir Gaziantep maçında yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Gençlerbirliği’den yapılan açıklamada, “Sezona ne yazık ki istediğimiz gibi başlayamadık. Hatalarımızdan ders çıkaracağız. Özeleştiriyle en kısa zamanda yaptığımız doğru sayısını da artıracağız. Hakemlerimizden de özeleştiri yapmalarını bekliyoruz.”denildi. Açıklamanın sonunda, Gençlerbirliği onursal başkanı İlhan Cavcav’ın “Futbolcu yetiştiriyoruz, teknik adam yetiştiriyoruz, hakem de mi yetiştirelim?” sözüne dikkat çekildi.

Açıklamada, futbolcuların takımlarını eksik bırakmamak için çok dikkatli davranmalı ancak hakemler de maçların 11-11 tamamlanmasını öncelikleri yapmaları ve bunun için büyük özen göstermesi istendi.

Gençlerbirliği’nden yapılan açıklama şöyle:

Rakibi yaralayacak, sakatlayacak kasti hareket yapan, hakaret ya da küfür eden oyuncumuz kırmızı kart görürse verdiği karar nedeniyle hakemi taktir ederiz, sonrasında da biz de kulüp olarak gerekeni yaparız. Gençlerbirliği, centilmenlik sıfatını göğsünde gururla taşıyor. Gençlerbirliği’nin “canını yakmak”, Gençlerbirliği’ne karşı rahat, tereddütsüz düdükler çalmak, cezalar kesmek bu kadar kolay olmamalı.

Kartlar Aleyhimize Çıktı

Çaykur Rizespor ve Gazişehir Gaziantep maçlarında kartların aleyhimize kolaylıkla çıktığına üzülerek şahit olduk. Son olarak Gaziantep Gazişehir maçında, topa yakın oyuncuların hareketlerini süzemeyen, pozisyonun devamını okuyamayan hakem Atilla Karaoğlan, maalesef tereddütsüz şekilde kırmızı kartına başvurarak futbolcumuz Ahmet Oğuz’u oyun dışında bıraktı.

8 Dakika Pozisyon Tartışıldı

Bu pozisyonda VAR’a başvurmadan tereddütsüz “cezayı kesen” Atilla Karaoğlan, futbolcumuz Polamat’a gösterdiği ikinci kırmızı kart için ise neredeyse 8 dakika VAR hakemleriyle pozisyon değerlendirmesi yaptı. Bu pozisyonlar TV’lerdeki hakem programlarında bile daha kısa sürede çözüme kavuşuyor. Gaziantep’te ise bu pozisyon maç devam ederken adeta bir “açık oturuma” dönüştü. Avrupa’da VAR kararlarında saniyelerden bahsediliyor.

Maçın ilk yarısının sonuna eklenen 8 dakika maalesef Atilla Karaoğlan’ın hakemliğinin göstergesi oldu. Futbolcu ve teknik ekibimize sezon başında verilen seminerlerde kuralların anlatılmasının “göstermelik” olmadığını düşünmek istiyoruz ve uygulanacağı maçları heyecanla bekliyoruz.
Sahada gençlerimiz Arda, Berat, Rahmetullah vardı. Gençlerbirliği’nin genç futbolcuları… Bu arkadaşlarımız, Gençlerbirliği’nin ülke futboluna kazandırmak üzere olduğu son isimler. Gençlerbirliği kültürünün en önemli özelliği oyuncu yetiştirmek ve ülkeye futbolcu kazandırmaktır.

Hakem de mi Yetiştirelim

Atilla Karaoğlan kariyerinin ilk Süper Lig maçında merhum onursal başkanımız İlhan Cavcav’ın “Futbolcu yetiştiriyoruz, teknik adam yetiştiriyoruz, hakem de mi yetiştirelim?” sitemini hatırlattı.
Atilla Karaoğlan’a bundan sonraki kariyerinde başarılar dileriz. Genç bir hakem, umarız daha çok Süper Lig maçına çıkar. Bizim dileğimiz, Karaoğlan’ın, terfisinin haklılığını performansıyla göstererek Süper Lig hakemi olduğunu en kısa zamanda kanıtlamasıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir