Güncel

“Görüşmeler Olumlu ve Verimli Geçti”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ve IŞİD ile Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Elçisi Büyükelçi James Jeffrey’nin Ankara’daki görüşmelerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, görüşmelerin olumlu ve verimli geçtiği ifade edildi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Büyükelçi Jeffrey’nin 22-24 Temmuz tarihlerinde Ankara’ya yaptığı ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da aralarında bulunduğu üst düzey Türk yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Büyükelçi Jeffrey, Pazartesi günü çeşitli kurumların temsilcilerinden oluşan ABD heyetine başkanlık etmiş ve Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu toplantısı çerçevesinde Türk muhataplarıyla görüşmüştür. Bu toplantı, geçtiğimiz yaz tesis edilen Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu’nun bugüne kadar gerçekleştirdiği beşinci toplantı olmuştur. Söz konusu toplantıda Suriye konusu geniş kapsamlı olarak değerlendirilmiş; özellikle de kuzeydoğu Suriye konusu ele alınmıştır. Taraflar, Münbiç Yol Haritası konusunda hızlı ve somut ilerleme sağlamayı taahhüt etmişler; Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı teklifleri ele almışlardır.

Görüşmeler samimi, olumlu ve verimli geçmiştir. ABD ve Türkiye, Suriye ile ilgili ortak endişelerine ilişkin görüş alışverişinde bulunmaya devam etmektedir. Bu görüşmelerin, askeri yetkililer arasındaki istişareler de dahil olmak üzere, bundan sonra da sürdürülmesini arzu ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir