Güncel

Hababam Sınıfı’nın Senaristi Umur Bugay Vefat Etti

Umur Bugay

Ünlü senarist, yönetmen ve yapımcı Umur Bugay geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Aralarında ‘Hababam Sınıfı’, ‘Kapıcılar Kralı’, ‘Düttürü Dünya’ gibi film ile bir döneme damga vuran ‘Bizimkiler’, ‘Yazlıkçılar’ gibi dizilerin de bulunduğu çok sayıda yapımın senaryolarına imza atan Umur Bugay 78 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul, Kınalıada’da yaşayan Türk sinema ve tiyatrosunun usta isminin kalp krizi sonucunda öldüğü açıklandı.

1941 Ankara doğumlu Bugay, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. 1962’de Arena Tiyatrosu’nun kadrosuna dahil olan Bugay, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu’nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı.

1972’de tiyatro oyun yazarlığına başladı. ‘Haneler’, ‘Reklamlar’, ‘Taşıtlar’ gibi oyunlarının çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda sahneye kondu. 1975 yılından sonra mizah ağırlıklı öyküleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

1974 yılında Atıf Yılmaz ile yazdığı bir çingenenin yaşamını konu alan ‘Cemil’ adlı senaryosunu Yılmaz Güney film yaptı. 80’lerde yazmaya başladığı ‘Bizimkiler’ dizisinin TRT’de gösterilmesiyle üne kavuştu. 1974 yılından sonra, yine Atıf Yılmaz’ın yönettiği, ‘Hasip ile Nasip’, ‘Deli Yusuf’, ‘İşte Hayat’, adlı filmlerin senaryolarını yazdı. Ertem Eğilmez’in, Rıfat Ilgaz’ın, ‘Hababam Sınıfı’ adlı kitabından sinemaya uyarladığı filmlerin senaryosunun ilki de onundur.

1977’den günümüze, Zeki Ökten ile yönetmen-senarist işbirliği içinde olan Umur Bugay, ‘Çöpçüler Kralı’, ‘Pisi Pisi’, ‘Yoksul’, ‘Davacı’ gibi filmlerin, Memduh Ün’ün yönettiği ‘Postacı’, Zeki Alasya’nın yönettiği, ‘Aslan Bacanak’ adlı filmlerin senaryolarını yazdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir