Dünya

Hong Kong’daki Gösterilerin Temelinde Çin Yargısına Güvenmeme Var

Hong Kong ‘da suçluların Çin‘e iadesine ilişkin yasa tasarısına karşı düzenlenen protestolar bir haftadır devam ediyor.

Olaylarda yüzlerce kişi gözaltına alınırken halk 2 ay önce gözaltına alınan Hong Kong‘un demokrasi yanlısı aktivisti Joshua Wong‘un da serbest bırakılması talebinde bulunmuştu.

Hong Kong
Joshua Wong

Yüz binlerce kişinin katıldığı eylemlerin ardından Hong Kong lideri Carrie Lam, Cumartesi günü yasanın askıya alındığını duyurmuş, Wong‘un da serbest bırakılacağı açıklanmıştı ancak halk sokaklarda protestolara devam etmişti. Hong Kong‘un demokrasi yanlısı aktivisti Joshua Wong dün açıklamaların ardından serbest bırakıldı.

Yürüyüşe 2 Milyona Yakın Kişi Katıldı

Ancak yasa tasarısının tamamen iptal edilmesi talebiyle yüzbinler Pazar günü yeniden sokağa çıktı. Organizatörler, yürüyüşe 2 milyona yakın kişinin katıldığını açıkladı. Eğer bu sayı doğrulanırsa, ülkede 1988 yılından bu yana gerçekleşen en büyük protesto olacak.

Hong Kong lideri Carrie Lam, Pazar gününkü protesto devam ederken bir açıklama daha yayımladı ve yönetiminin eksikleri olduğunu kabul etti. Carrie Lam, yasanın “tartışma ve karşıtlık” yarattığını ve “birçok vatandaşı üzerek hayal kırıklığına uğrattını” söyleyerek özür diledi. Lam adına yapılan açıklamada, yasanın geri çekilmesi ya da istifa ile ilgili çağrılara yanıt verilmedi.

BBC News Türkçe‘nin haberinde 16 yaşındaki Catherine Cheung, yasa tasarısının askıya alınması ile ilgili şüphelerini dile getirirken,

Lam‘ın biz sakinleşene dek tasarıyı bekletme oyunu oynadığı kanısındayım” dedi.

Olaylarda şu ana kadar 22 polis ile 60 gösterici yaralandı. Yetkililer 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Hong Kong

Yasa değişikliği suçluların iadesi için ne diyor?

Hong Kong, “iki sistem, tek devlet” ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz kolonisi. Bu yarı özerk bölge 1997’de yeniden Çin‘in hâkimiyeti altına girdi ancak kendi yasaları ve sivil özgürlükleri olan Hong Kong‘da yaşayanlar Çin topraklarından farklı hayatlar sürüyor.

Tartışmalara neden olan tasarının doğurduğu gösteriler, Hong Kong‘a sağlanan yargı bağımsızlığı imtiyazına ilişkin kaygılar nedeniyle yaşanıyor. Tasarıda Çin, Tayvan ve Macau‘daki yetkililerin cinayet ve tecavüz gibi suçlarla yargılanan şüpheliler için iade başvurusu yapmasına izin verilmesi, son kararı ise her davayı özel olarak inceleyecek mahkemelerin vermesi öngörülüyor.

Ayrıca tasarıda siyasi ya da dini suçlardan yargılanan kişilerin iade edilmeyeceği belirtiliyor.

Ancak Hong Kong‘da önemli bir kesim, insanların Çin‘in yargı sistemi altında keyfi gözaltılar, adil olmayan yargılama süreçleri ve işkenceye maruz kalacağından endişe ediyor.


Editör Notu : Hindistan’ın Yılda 10 Metre Yükselen Çöp Dağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir