Dünya

Hong Kong’da Yasağa Rağmen Protestolar Devam Etti

Hong Kong

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde “yasağa rağmen” 15’inci haftasında devam eden protestolara polis müdahale etti.

‘Sivil İnsan Hakları Cephesi’nin organize ettiği gösteri kapsamında merkezi hükümet ofisleri önüne yürüyen kalabalık, güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Polis, molotofkokteyli ve kaldırım taşları atan kalabalığa, zırhlı araç ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Bir grup eylemci ise eski sömürge İngililtere’nin konsolosluk binasına giderek “Çin’in Hong Kong’da özgürlükleri teminat altına alması” taleplerinin yetkililere iletilmesini istedi.

Olaylardan zarar gören bölgedeki işyerleri kepenk kapattı.

Hong Kong Polis Gücü, çevreye verilen zararı gerekçe göstererek 15 Eylül protestosunu yasaklamıştı.

Bin 300 kişi gözaltına alındı

Gösterilerin hedefindeki “şüphelilerin Çin’e iade yasa tasarısı” yerel meclise nisan ayında sunuldu, ancak protestolar üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 4 Eylül’de tasarıyı geri çekti.

Protestocular bu adımın 7.5 milyon nüfuslu bölgenin özerk statüsünü ihlal ettiğini ve Pekin yönetiminin baskısını artıracağını savunuyordu.

Hong Kong’daki olaylarla ilgili Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya başta olmak üzere ülkeler olayın diyalog yoluyla çözülmesi için çağrısı yapıyor.

Hong Kong, uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997’de “bir devlet iki sistem” modeliyle Çin’e devredildi. Hong Kong’u iç meselesi olarak gördüğünü açıklayan Çin’de Devlet Başkanı Şi Cinping göreve geldiği 2012’den bu yana Hong Kong’da ilk kez bu boyutta bir kriz yaşadı.

Kaynak: euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir