Bilim & Teknoloji

Hyundai , Hidrojenle Çalışan Kamyonunu Tanıttı

Hyundai

Güney Koreli otomobil üreticisi, karbon salınımını azaltmak için mücadelelerine devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda tasarım hatları ortaya çıkan Hyundai ’nin hidrojenle çalışan HDC-6 Neptun isimli kamyonu, Amerika’da resmen tanıtıldı.

Hyundai, Kuzey Amerika Ticari Araç  Show’da (NACV) Elektrikli Araç 2030 Vizyonunun bir parçası olarak iki konsept araç ortaya çıkardı. Otomobil üreticisi, hidrojenle çalışan HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8 ağır kamyonunu tanıtırken, römork üreticisi Hyundai Translead, Air Liquide ile geliştirilen HT Nitro ThermoTech’i açıkladı.

Otomobil üreticisine göre, yakıt hücreleri, daha yüksek bir sürüş menzili ve taşıma yükü nedeniyle ağır hizmet tipi ticari kamyonlar için “mükemmel uyum” sağlıyor. Aynı zamanda aracın yakıt ikmal sürecini de düşürdüğü için, maliyetleri de minimum seviyeye indiriyor. Hyundai, ürettiği hidrojenle çalışan kamyonla ilgili olarak, “ABD ve dünyadaki taşımacılığın geleceğine bir pencere açıyor” açıklamasında bulundu.

Fosil Yakıtlara Bağımlılık Azalacak

Hyundai Motor Group Tasarım Başkanı Luc Donckerwolke, “Yakıt hücresi güç aktarma sistemi bize kamyonun klasik tipolojisini ve mimarisini yeniden tanımlama fırsatı verdi. Hyundai Ticari Araçlar Tasarım Ekibi, gelecekte ticari araçların projelendirilmesi için tüm standartları sıfırlayan, yeni tanımlanmış işlevselliğe odaklanan beyaz bir sayfa açtı” açıklamasında bulundu.

Motor Kapalı Olsa Bile Soğutma Sistemi Çalışıyor

Römorkun çatısı ile yan duvarları tek parça halinde ve fiber takviyeli polimer kaplamalarla oluşturulmuş durumda. Bu tasarım römorkun daha sağlam ve hafif olmasına yardımcı olurken, ısı yeteneklerini de arttırıyor. Römork soğuk zincirli malları taşımak için optimize edilmiştir. Kamyonun motoru kapatılsa bile soğutma gücü çalışmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir