Gündem

İBB, Ensar Vakfı ve TÜRGEV Protokollerini Feshetti

vakıf

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamada, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve TÜGVA’nın da bulunduğu vakıflarla yapılan protokollerin feshedildiği belirtildi.

Açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirliklerinin, kamuoyunda tartışma konusu olduğu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatıldığı” hatırlatıldı.

İncelemenin devam ettiği belirtilirken, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü feshetme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir” denildi.

Gündemle ilgili açıklamalarda bulunuyorum. https://t.co/YDfzwaBvPq

Vakıflara 357 milyon lira harcanmış

Açıklamada bu vakıflar için bu zamana kadar, İBB bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığının belirlendiği aktarıldı.

Vakıflara kiralama, bakım-onarım ve yeme-içme kalemleri altında bugüne kadar 190 milyon liradan fazla ödeme yapıldığı, sadece bir vakfın ulaşım ve yeme-içme giderinin İBB bütçesine 56,5 milyon lira yük getirdiği kaydedildi:

“Son tespitlerde; ihalesi İBB tarafından yapılan yurt işlevi de içeren gençlik merkezi, spor tesisi ve otopark inşaatlarının bir bölümünün tamamlandığı, bir bölümünün de devam ettiği ortaya çıkmıştır.

“Yapımı devam eden ve bazılarının önemli bölümü tamamlanan tesislerden, toplam maliyeti 165 milyon lirayı bulan 5 tanesinin aynı vakıf adına yapılması dikkat çekmiştir. Bu binaların tasarlanan vakıf ve derneklere teslim edilmeyerek, İBB tarafından değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır.”

“Vakıflara hizmet işi bitti” demişti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iptal edilen 31 Mart 2019 seçimleri sonrası 4 Nisan günü yaptığı açıklamada “Adama, kişiye, kişilere, cemaatlere, vakıflara, derneklere hizmet işi bitti. İBB’ye ve İstanbullulara hizmet dönemi başlayacak. Gönlünüzü, rahat ve ferah tutun” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir