Eğitim

İlkokula Başlama Yaşı 66 Aydan 69 Aya Çıkıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eğitim alanında yapılması planlanan düzenlemelere ilişkin yasa teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un yaptığı açıklamaya göre teklif edilen yasa değişikliğinde ilkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkıyor.

Teklifle 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenleniyor. Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak.

İlkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

Bakan Selçuk Açıklamıştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde, okula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılacağını söylemişti. Bakan Selçuk, “69 ay olarak bir saptamamız var. Burada yapmak istediğimiz şey, 6-7 yaş çağ nüfusu iç içe girdi. 4+4+4’ten sonra aynı çağın nüfusunda yüzde 40’a yakın çocuğumuz oldu. Derslik açığımızla ilgili bize ortaöğretimde önümüzdeki yıl yepyeni bir fotoğraf sunacak. Bütün bu karışıklığın önüne geçmek için 69 ayı önümüzdeki yıl zaten gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir