Güncel

İmamoğlu: 40 Caminin Bütçesi Kadar Bütçesi Var

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz 3 Mayıs’ta resmi olarak ibadete açılan Büyük Çamlıca Camii yöneticileriyle bir araya geldi. Külliye çevresinde incelemelerde bulunan İmamoğlu, Cuma namazını, kendisinden sonra camiye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yan yana saf tutarak kıldı. İmamoğlu, caminin bütçesinin 40 caminin bütçesine eşit olduğunu belirterek, bunu karşılayacak bir yapı oluşturulması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Çamlıca Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk ile Cuma namazı öncesinde bir araya geldi. Külünk, güvenlik için 40, temizlik için 35 kişiye ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

cami

Külünk’ün ardından söz alan İmamoğlu, “Biliyorsunuz, Osmanlı döneminde bu tür büyük yapılar ve camilerin kendi bir vakıfsal düzeni var. Böyle büyük bir cami ve müştemilatı, külliyesi ya da fonksiyonlarının bence bir bağımsızlığa ihtiyacı var. Yani bu düşünülmediği zaman, kaygı yaratabilir. Muazzam bir metrekareden bahsediyoruz çünkü” dedi. İBB’nin ve farklı kurumların bazı harcamaları üstlenebileceğine dikkat çeken İmamoğlu, “Tamam, belediye bir bölümünü üstlenebilir, diğeri bir bölümünü üstlenebilir ama… Mesela benim önüme geldiğinde hatırlıyorum; 40’a yakın tarihi caminin bütçesi kadar sadece buranın bütçesi var. Dolayısıyla bize başvurular alıyorum, ‘Bizim şu camimizi destekleyin, bu camimizi destekleyin’ diye. ‘Öyle bir kapasitesi yok büyükşehirin’ diyorum. Gerçekten de bakım harcamalarının yıllık rakamı büyük bir orana ulaşıyor. Ki ecdadın camisine, camimize bakmak zorunluluğumuz var. Burada da güzel bir gelenek oluşmuş. Tebrik ediyorum bizden önceki yönetimi, güvenliği vesairesi için. Burada, belli bir noktadan sonra ‘pamuk eller cebe’ yetmeyebilecek vesaire… Yeter de yetmeyebilir de. Böyle bir yapını sanki öyle bağımsız bir sürece ihtiyacı var. Aklıma ilk gelen; ‘Bu düşünülmemiş mi acaba?’ Burada neticede sayın Cumhurbaşkanı devrede. İBB, bir yerde elini koysun, öbürü koysun ama sanki sürdürülebilir bir tasarıma muhtaç burası. Sayın Cumhurbaşkanı, buna dönük sizin üreteceğiniz bir fikre katkı sunabilir diye düşünüyorum. Bu kompleksin kendi ayakları üzerinde durur hale gelmesini sağlamak lazım. Ben, detaylarını bilmediğim için sadece genel bir tarif yapıyorum” dedi. İmamoğlu, görüşmelerinin adından Külünk ile birlikte cami çevresindeki alanda incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, Cuma namazını, Büyük Çamlıca Camii’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yan yana saf tutarak kıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir