Dünya

İngilizler Göçmenleri Evlerine Göndermek İstiyor

göçmen

Avrupa’daki göçmenlere yönelik, ülkelerine kolayca para gönderebilecekleri bir hizmet sunan TransferGo YouGov’labirlikte Brexit odağında bir göçmen araştırması yürüttü. Araştırma, İngilizlerin göçmenlikle ilgili ‘tutarlı olmayan’ tutumlarını gösteriyor.

 • Göçmenlik, İngilizler için Brexit‘in ardından bir numaralı sorunu oluşturmaya devam ediyor ve nüfusun yüzde 73’ü daha katı kısıtlamalar istiyor.
 • İngilizlerin yarısından fazlası, göçmen popülasyonunun halen çok yüksek olduğunu söylüyor, ancak bu grup içinde;
  • Yüzde 43’ü göçmen nüfusun belirli türlerdeki işler için ‘gerekli’ olduğunu kabul ediyor,
  • Bu grubun yarısından fazlası, inşaat (yüzde 53) ve temizlik (yüzde 56) işi için yabancı bir işçi çalıştırıyor ya da çalıştırabilir olduğunu belirtiyor.
 • Göçmen nüfusun çok yüksek olduğunu düşünenlerin çoğu, aniden işsiz kalsalar bile bir inşaat işi (yüzde 61) ya da taksi şoförlüğü (yüzde 57) için başvurmayacaklarını söylüyor.
 • Brexit etkisi: Ayrılma oyu verenlerin yüzde 83’ü, göçmenliğin çok yüksek olduğuna inanıyor, kalma oyu verenler arasında bu oran yüzde 29.

  göçmen
  TransferGo CEO’su Daumantas Dvilinskas

TransferGo CEO’su Daumantas Dvilinskas, verilere ilişkin olarak şunları söyledi:

“YouGov tarafından gerçekleştirilen araştırmamız, İngilizlerin göçmenliğe yönelik tutumlarının temelindeki çelişkileri gösteriyor. Müşterilerimiz, çalışkan ve ülkelerindeki ailelerini ve kendilerine bağımlı olanları desteklemek için Birleşik Krallık’ta temel işlerde çalışan insanlardan oluşuyor. İnsanların göçmenliğin çok yüksek olduğunu söylemesi, aynı zamanda göçmenlerin iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirtmesi ve bazen de kendileri için çalışmak üzere göçmenleri istihdam etmesi mantıklı değil. Bu verilerin Birleşik Krallık’ta göçmenliğe ve çalışmaya ilişkin daha mantıklı ve ölçülü bir tartışma ortamının oluşmasına katkıda bulunmasını umuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir