Dünya

İngiltere Başbakanı: Yüksek Mahkeme’nin Kararı Yanlış

johnson

İngiltere Başbakan Boris Johnson, yüksek mahkemenin parlamentonun askıya alınması kararını iptal etmesinin yanlış olduğunu söyledi. Johnson, erken seçime gitme ve hükümete karşı güven oylaması yapma konusunda muhalefete çağrısını tekrarladı.

Johnson, Parlamento’nun askıya alınması konusunda dünkü Yüksek Mahkeme kararı konusunda, mahkemeye saygı duyduğunu, ancak karara katılmadığını tekrarladı. Johnson, ülkedeki tartışmalı bir konuda Yüksek Mahkeme’nin “siyasi bir meselede görüş bildirmesi yanlıştı” dedi.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi için gittiği New York’tan dönen Başbakan Johnson, bugün öğlen saatlerinde yeniden toplanan parlamento oturumuna geç katıldı.

Başbakan, muhalefet partileri istediği takdirde hükümete karşı güven oylamasına gidilebileceğini söyledi.

Daha önce kendisinin gündeme getirdiği erken seçim önerisini desteklemedikleri için muhalefeti eleştirerek erken seçim çağrısını da yineledi.

Johnson, İngiltere halkının, muhalefetin iddia ettiği gibi ikinci bir referandum değil, Brexit’in gerçekleşmesini istediğini söyledi.

Daha sonra söz alan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, parlamentoyu askıya alma kararından dolayı Boris Johnson’ı istifa etmeye çağırdı.

Başbakan’ın erken seçim çağrısına ise, “Seçim istiyorsa önce Avrupa Birliği’nden Brexit için erteleme talep etsin, sonra seçime gidelim” dedi.

Parlamento Toplandı

Avam Kamarası’nın milletvekilleri ve Lordlar Kamarası üyeleri, Yüksek Mahkeme’nin dünkü kararı ardından bugün yeniden açılan parlamentoda yerlerini aldılar.

Meclis Başkanı John Bercow oturumu açarken Yüksek Mahkeme kararı ile parlamentonun askıya hiç alınmamış sayıldığını, tutanaklara “oturumlara ara verildiği” şeklinde geçeceğini söyledi.

Bugünkü oturumda hükümeti temsilen kabinenin hukuk konularında en yetkili üyesi Geoffrey Cox, muhalefetin art arda gündeme getirdiği sorularla sıkıştırıldı.

Cox, Parlamento’yu askıya alma kararının yanlış olduğunu, Brexit konusunda AB ile bir anlaşma sağlanamadığı takdirde AB’den üç ay daha ek süre istemeye mecbur bırakan yasaya uyacaklarını söyledi.

Cox ayrıca hükümetin “kısa bir süre içinde” parlamentoya genel seçim önergesi getireceğini söyledi.

Johnson’un erken seçim seçeneğini yeniden gündeme getirmesi muhtemel, ama muhalefetteki İşçi Partisi, Liberal Demokratlar, İskoçya Ulusal Partisi, Galler Partisi ve bağımsızlar, Başbakan AB’den Brexit konusunda bir uzatma istemeden önce herhangi bir seçim ilanını desteklemeyeceklerini söylüyorlar.

Normal koşullarda erken seçim teklifinin Avam Kamarası’nın üçte iki çoğunluğunun desteğini alması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir