Dünya

İngiltere’de Parlamento’nun Askıya Alınması Tartışılıyor

İngiltere

İngiltere ‘de hükümet, Kraliçe 2. Elizabeth’ten, Eylül ayında tatilden dönerek çalışmaya başlaması planlanan Parlamento’yu askıya almasını talep etti. Kraliçe talebi onayladı, Parlamento’nun 9 ile 12 Eylül arasında bir tarihte askıya alınmasına ve 14 Ekim’de tekrar çalışmaya başlamasına karar verdi.

Böylece milletvekillerinin 31 Ekim’deki Brexit öncesinde İngiltere’nin AB’den bir anlaşma olmadan ayrılmasını engelleyecek adımlar atması için önlerinde çok az zaman olacak.

BBC Politika editörü Laura Kuenssberg, Parlamento’dan yasa geçirerek Boris Johnson’ın AB’den anlaşma olarak ayrılık kararının önüne geçmeyi planlayan vekiller için 31 Ekim’e kadarki her bir günün önemli olduğunu, askıya almanın beklenenden uzun bir takvime yayılmasının çalışmaları etkileyeceğini söylüyor.

Guardian gazetesinin kıdemli politika muhabiri Jessica Elgot, partilerin 12 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında düzenledikleri yıllık konferanslar nedeniyle vekillerin Parlamento’da olmayacağını, genellikle Cuma günleri Parlamento’ya gitmediklerini ve bu yüzden Parlamento’nun 14 Ekim’e kadar askıda kalması durumunda en fazla altı gün kaybedeceklerini söylüyor.

BBC’ye bilgi veren bir Başbakanlık kaynağı, Başbakan Boris Johnson’ın bu yaz göreve yeni başladığını hatırlatarak Johnson’ın Brexit sonrası dönem için planlar yaptığını söyledi. Parlamento’yu askıya alma fikri İngiltere’de tartışma yaratıyor. Bu fikri eleştirenler, vekillerin Brexit sürecindeki demokratik rollerini oynamasının engelleneceğini söylüyor.

Guardian’a konuşan uzmanlar, bunun 1945’ten bu yana en uzun askıya alma dönemi olacağını söyledi.

Karar Protesto Edildi

Parlamentonun askıya alınmasını Londra’daki parlamento binasının önüne gelen Avrupa Birliği (AB) yanlısı binlerce kişi protesto etti. Gündüz saatlerinde başlayan toplaşma gecenin ilerleyen saatlerinde büyük bir kalabalığa dönüşürken protestocular trafiği tıkadı ve oturma eylemi yaptı. Aynı zamanda ‘Darbeyi durdurun’ sloganlarının atıldığı duyuldu. Edinburgh, Cardiff, Manchester, Bristol, Cambridge ve Durham’da da toplaşmalar gerçekleşti.

‘Halkı sokağa çağıracağız’

Başbakan Johnson ise Parlamento’yu askıya alarak vekillerin tartışma imkanını azaltacağı yönündeki suçlamaları reddetti. Johnson, vekillerin önünde kapsamlı tartışmalar yürütmek için yeterli zaman bulunacağını söyledi.

Bugün milletvekillerine birer mektup gönderen Johnson Eylül’ün ikinci haftasından 14 Ekim’e kadar Parlamento’nun askıya alınmasını talep ettiğini açıkladı.

Johnson, mevcut yasama döneminin 340 gündür kapanmadığını, bunun Parlamento tarihinde son 400 yılın rekoru olduğunu ve dönemi kapatmanın zamanı geldiğini söyledi.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir