Dünya

İngiltere Parlamentosu Yeniden Erteleme İstedi

ingiltere

37 yıl sonra ilk kez Cumartesi günü toplanan İngiltere Parlamentosu, 306’ya karşı 322 oyla kabul ettiği önergeyle fiilen, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit) bir kez daha ertelenmesini istedi. Önergenin kabulüyle, Başbakan Boris Johnson’ın AB’yle vardığı Brexit Anlaşması bugün Parlamento’da oylanmayacak.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den ihraç edilen milletvekillerinden Oliver Letwin’in önergesi, Başbakan Boris Johnson’ın AB’yle vardığı anlaşmanın, uygulanmasına yönelik ilgili tüm yasa tasarıları Parlamento’dan geçmesine dek oylanmamasını öngörüyordu.

Böylece İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşma olmadan ayrılmasının önlenmesi amaçlanıyor.

Tercihi kritik önem taşıyan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi de, Oliver Letwin’in önergesine destek verdi.

Başbakan Johnson ise oylama sonrası AB’yle Brexit’in ertelenmesine yönelik bir pazarlık yapmayacağını ve hiçbir yasanın kendisini buna zorlamadığını söyledi.

Oysa Johnson’ın daha önce kabul edilen bir yasa uyarınca, anlaşma bugün onaylanmazsa veya İngiltere Parlamentosu ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına onay vermezse, birlikten Brexit’in en az 31 Ocak’a kadar ertelenmesini talep etmesi gerekiyor.

Başbakan Johnson, İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşma olmadan ayrılmasını öngören yasa tasarısını Parlamento’ya sunacağını açıkladı.

Johnson, milletvekillerine iki seçenek sunduğunu, bunların da AB’yle vardığı anlaşmayı onaylamaları ya da İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir