Dünya

İngiltere’de Parlamento Erken Seçime Geçit Vermedi

İngiltere

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın beş haftalık bir süre için askıya alınacak parlamentonun son oturumunda ikinci kez gündeme getirdiği erken seçim, muhalefet tarafından tekrar reddedildi.

Johnson’ın 15 Ekim tarihinde erken seçime gidilmesi yönündeki önerisine 293 milletvekili onay verdi; böylece gerekli olan üçte iki çoğunluk sağlanamadı. Teklifin geçmesi için 434 oy gerekiyordu.

Muhalefet partileri, erken seçimin tekrar gündeme gelmesi takdirinde onay vermeyeceklerini daha önce açıklamıştı. Muhalefet, erken seçim yerine anlaşmasız Brexit’in önüne geçecek adımların atılmasını istiyor.

Böylece Parlamento’daki altıncı yenilgisini almış olan Johnson ise erken seçim talebinin gerçekleşmesi için birtakım yasal önlemler alabileceğini söylüyor.

Parlamentonun bugün itibariyla askıya alınması sebebiyle oturumlar yeniden 14 Ekim’de başlayacak.

‘Breixt daha fazla gecikmeyecek’

İngiliz lider, parlamentonun askıda olduğu süreyi hükümetinin Brüksel’de Avrupa Birliği ile müzakere etmek için kullanacağını söyleyerek “Her ne kadar Parlamento elimi kolumu bağlasa da ben ulusal çıkarlar için bir anlaşma yapmaya çalışacağım” dedi.

Hükümetin Brexit’i daha fazla geciktirmeyeceğini sözlerine ekleyen Johnson, muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e yüklenerek, istedikleri gibi bir anlaşma edinmek için seçimlere gitmekten çekinmemesi gerektiğini belirtti.

Corbyn ise seçimlere hazır olduklarını, ancak anlaşmasız bir Brexit olması ihtimalini göze alamayacaklarını vurguladı.

Kraliçe’den muhalefetin yasa teklifine onay

Diğer yandan muhalefetin anlaşmasız Brexit’i engellemek için Avam Kamarası’ndan geçirmeyi başardığı yasa ise Kraliçe tarafından onaylandı ve yasalaştı.

Yasa ile 19 Ekim tarihine kadar bir anlaşma sağlanamaması durumunda hükümetin, AB’den yeni bir uzatma istemesi gerekiyor. Böylece Brexit’in tarihinin 31 Ocak 2020’ye ertelenmesi gerekiyor.

Ancak BBC’nin edindiği bilgilere göre Başbakanlık’ta bu yasanın etrafından nasıl dolaşılabileceği tartışılıyor.

Londra’da konuşulan senaryolar arasında Boris Johnson’ın muhalefeti seçime zorlamak için kendi hükümetini güven oylamasına götürme seçeneği de var.

Kaynak:BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir