Dünya

Irak’ta Hükümet Karşıtı Gösterilerde Bilanço Ağırlaşıyor

hükümet

Irak’ta salı gününden bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 40’ı aştı.

Eylemciler ile güvenlik güçleri arasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı ülkenin güney doğusundaki Nasiriye kentinde, biri polis en az 25 kişi hayatını kaybetti. Böylece son 3 günde ölenlerin sayısı 42’ye yükseldi. Olaylarda, yaklaşık 2 bin 500 kişi de yaralandı.

Başkent Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekim’den bu yana işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle hükümet karşıtı protestolara sahne oluyor.

Olaylar nedeniyle başkentin yanı sıra Nasiriyye, Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürüyor.
Başkentte güvenlik güçleri, protestocuların Tahrir Meydanı’na erişimini engellemek için üst düzey tedbirler alıyor.  Güvenlik güçleri, sabah saatlerinden itibaren Tahrir Meydanı’na çıkan yolları beton bariyerlerle kapattı. Irak devlet televizyonu da Tahrir Meydanı’ndaki güvenlik güçleri ile askeri araçların görüntülerini yayınlandı. Gösterilerin yaşandığı Hallahi Meydanı’nda da güvenlik güçlerinin nöbeti devam ediyor.

Irak makamları, gösterileri kontrol etmek için perşembe günü internet ve özellikle de sosyal medya platformlarına erişimi engelledi. Yerel telefon şebekeleriyle iletişimde zaman zaman sorunlar yaşanıyor.

Protestolar özellikle Şii nüfusun yoğun olarak yaşadığı güney kentlerine hızla yayıldı. Irak’ta Şii paramiliter güç olarak kurulan ve daha sonra Savunma Bakanlığı çatısı altına alınarak resmi güvenlik birimi haline getirilen Haşdi Şabi örgütü de göstericilerin hedefinde.
Haşdi Şabi’nin Necef ve Amara kentlerindeki ofisleri göstericiler tarafından ateşe verildi. 

Irak güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması olasılığı nedeniyle ülkenin batısında ve kuzeybatısındaki Sünni kentlerde gösterilere katılım olmadı.

“Halkın üzerine ateş açanlar İranlılar”

Bazı protestocular ise göstericilere ateş açan kişilerin Farsça konuşan İranlılar olduğunu belirtiyor.

Bağdat’ta bir protestocu, “İnsanlar soyguna uğruyor, şimdi insanlar dilenmeye başladı. İş yok, protesto etmek istiyorsun üzerine ateş açıyorlar. Hepsi de Farsça konuşan İranlılar. Onlarla konuşmak istiyorsun ama Farsça cevap veriyorlar. Iraklılar üzerine ateş açmaz.” diye konuştu.

Bir başka gösterici de, “Sokağa çıkma yasağına rağmen haklarımızı talep etmek için protestolara devam edeceğiz. Rejimi değiştirmek istiyoruz. Halkımızı tutukladılar. İnsanımıza IŞİD’in bile yapmadığı şeyleri yaptılar. Dövdüler, aşağıladılar, gerçek mermilerle ateş açtılar. Biz ne yaptık? İntihar bombacısı mıyız? Tüm bu insanlar haklarını aramak için burada.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Başbakan Adil Abdulmehdi: Protestocuların tepkisini anlıyoruz

Başbakan Adil Abdulmehdi, göstericilerin taleplerinin kendileri tarafından anlaşıldığını, ancak hükümetin elinde sihirli bir değneğin bulunmadığını ve bir yıl içinde hayallerin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir